Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakład obsługi śmigłowców w Ugandzie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł lotniczy, 25 stycznia 2022

Prezydent Ugandy Yoweri Museveni w bazie wojsk lotniczych Ugandy w Nakasongola dokonał oficjalnego otwarcia centrum obsługi śmigłowców produkcji rosyjskiej. Jest to pierwszy zakład tego typu w Afryce Subsaharyjskiej.

W centrum obsługowym w Nakasongola trwa remont pierwszego śmigłowca – ugandyjskiego Mi-24 / Zdjęcie: Twitter – @KagutaMeseveni

Centrum obsługowe należy do spółki joint venture, w skład której wchodzi komercyjna część sił zbrojnych Ugandy – przedsiębiorstwo National Enterprise Corporation (NEC) – oraz należące do Rosjan przedsiębiorstwo Pro-heli International. Celem władz Ugandy jest zapewnienie centrum roli głównego podmiotu obsługi śmigłowców w Afryce Wschodniej. Dotyczy to przede wszystkim wiropłatów wyprodukowanych w Rosji, które są używane w operacjach ONZ w tym rejonie. Docelowo centrum w Nakasongola ma odpowiadać za obsługę śmigłowców z całego kontynentu.

Budowa zakładu wpisuje się w program rozwoju ekonomicznego Ugandy. Naprawa statków powietrznych w kraju pozwoli zaoszczędzić ok. 3,5 mln USD w przypadku każdego śmigłowca, ponieważ nie będzie konieczny kosztowny i długotrwały transport do placówek w innych państwach – podróż w jedną stronę kosztowała 1,2 mln USD. W przypadku nowo utworzonego zakładu w Nakasongola transport śmigłowca na przyczepie niskopodwoziowej ma kosztować jedynie 520 USD. Rozwiązanie zapewni także terminowe wykonywanie prac i polepszenie wskaźników zdatności do lotu ugandyjskich śmigłowców.

W zakładach zatrudniono już 15 osób, w tym specjalistów w dziedzinie silników lotniczych, płatowców, awioniki, instalacji elektrycznych, uzbrojenia, systemów mechanicznych, urządzeń naziemnych, jak również specjalistów z zakresu kontroli jakości. Zainstalowano też niezbędny sprzęt do obsługi i napraw wiropłatów. Według oficjalnego komunikatu do zakładów trafił już pierwszy Mi-24, który jest remontowany pod okiem zagranicznych specjalistów. Docelowo wszystkie prace będą wykonywane samodzielnie. Placówka ma posiadać kompetencje do obsługi, napraw i remontów śmigłowców rodziny Mi-8/17 i Mi-24.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.