Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Systemy zarządzania dla fregat F126

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 26 stycznia 2022

Grupa stoczniowa Damen wybrała oferowany przez Rolls-Royce Power Systems zintegrowany system zarządzania platformą NautIQ Master i systemy diagnostyki NautIQ Foresight dla przyszłych niemieckich fregat typu F126. Jak poinformowano do podpisania umowy doszło 21 stycznia 2022, nie podano jednak jej wartości.

Systemy NautIQ Master i Foresight zwiększą poziom automatyzacji fregat typu F126 / Ilustracja: Damen

Systemy będą przeznaczone dla 4 jednostek typu F126, które od 2028 będą przekazywane Deutsche Marine. Zwiększą poziom automatyzacji okrętów, co przyczyni się do poprawy ich efektywności, obniżenia kosztów, uproszczenia integracji komponentów i zmniejszenia liczby wymaganego personelu. Objęła także pomniejsze systemy, takie jak alarmy pożarowe, lokalizatory personelu i monitoring.

NautIQ Master składa się z wielu podsystemów odpowiedzialnych za zarządzanie wyposażeniem okrętu, alarmowanie, monitorowanie, nawigowanie, łączność, sterowanie napędem, zarządzanie energią, monitorowanie stanu okrętu i kontrolę uszkodzeń. Sterowanie nim odbywa się z użyciem konsol roboczych z oprogramowaniem Winmon. Jest on wyposażony także w elementy do szkolenia personelu.

Z kolei NautIQ Foresight jest przeznaczony do zarządzania stanem poszczególnych komponentów okrętu polepszając ogólną sprawność techniczną jednostki. Dzięki systemowi możliwe jest planowanie prac obsługowych i wykonywanie napraw bieżących (Wyposażenie WE dla fregat F126, 2021-09-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.