Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Teleskop dla Instytutu Weizmana

Astronautyka, 26 stycznia 2022

Dzisiaj, 26 stycznia 2022, Elbit System otrzymał zamówienie na dostawę teleskopu kosmicznego dla Instytutu Naukowego Weizmana w Rechowot. Zostanie od dostarczony w ramach programu Ultraviolet Transient Astronomy Satellite (ULTRASAT) za kwotę 16 mln USD (65,1 mln zł).

Urządzenie opracowywane w programie ULTRASAT będzie pierwszym izraelskim teleskopem kosmicznym / Ilustracja: Elbit Systems

Program ULTRASAT jest zarządzany i finansowany wspólnie przez Instytut Naukowy Weizmana i Izraelską Agencję Kosmiczną. Zaś w jego realizacji uczestniczy również niemieckie centrum badawcze Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY).

Zawarta umowa dotyczy opracowania, produkcji i integracji teleskopu działającego w podczerwieni. Będzie obowiązywać przez 2 lata. Zamówiony teleskop będzie się charakteryzował wysoką czułością i szerokim polem widzenia 200 deg². Posłuży on do badań astronomicznych i pomoże zrozumieć proces tworzenia się w kosmosie ciężkich pierwiastków, czarnych dziur, fal grawitacyjnych i odkrywania zjawisk astronomicznych, takich jak supernowa. Szczególnie istotne dla Instytutu Weizmana jest odkrycie emisji elektromagnetycznej po wykryciu fal grawitacyjnych z fuzji.

Pierwszy izraelski teleskop kosmiczny będzie miał masę 125 kg i długość 170 cm. Zaplanowano wyniesienie go na orbitę geostacjonarną w odległości 36 tys. km od Ziemi w ciągu 3 lat. Jego wyróżnikiem będzie 300-krotnie szersze pole widzenia od innych teleskopów tego typu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.