Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ukraiński eksport do Gruzji trwa

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 listopada 2009

Ukraina zobowiązała się informowania Rosji o eksporcie do Gruzji przenośnych zestawów przeciwlotniczych. Kijów nadal odgrywa kluczową rolę w dostawach uzbrojenia dla Tbilisi.

4 listopada rząd Ukrainy ujawnił, że zatwierdził umowę o wymianie informacji z Rosją o eksporcie przenośnych zestawów przeciwlotniczych. Była ona podpisana przez premier Julię Timoszenko 22 maja 2009. Moskwa chce się zabezpieczyć przed ponownym użyciem takiego uzbrojenia w ewentualnym kolejnym konflikcie z Gruzją.

Według rosyjskich ocen, potencjał bojowy armii gruzińskiej wrócił do poziomu sprzed wojny w Południowej Osetii. Jej liczebność sięgnęła 32-33 tys. żołnierzy plus 300 tys. rezerwistów. W przyszłym roku w linii ma znaleźć się 40 tys. żołnierzy.

Nadal jednym z głównych dostawców uzbrojenia dla armii gruzińskiej pozostaje Ukraina. W 2007 wyeksportowała dywizjon mobilnych zestawów przeciwlotniczych Buk1 M1, dywizjon zestawów plot Osa-AKM, ok. 50 wyrzutni pzp Igła-1 plus blisko 400 pocisków do nich, a także ponad milion sztuk amunicji i 8 tys. granatów do RPG-7. W październiku 2008 do portu Poti trafiło 35 czołgów T-72 i duża partia amunicji. W grudniu wyeksportowano systemy rakietowe BM-21 Grad i broń strzelecką. W br. Gruzja otrzymała kompleks przeciwlotniczy S-200 (wycofany z dyżuru bojowego w armii ukraińskiej), śmigłowce Mi-8 i Mi-24, kompleksy rozpoznania radiotechnicznego Kolczuga i Kolczuga-M, partię amunicji specjalnej oraz części zamienne do samolotów szturmowych Su-25. W październiku armia gruzińska miała otrzymać 12 czołgów T-84 Opłot. W planach jest dostawa 10 kolejnych czołgów T-72, 3 BTR-80, 20 zestawów przeciwlotniczych Igła-1 i 40 Strieła, amunicji do granatników przeciwpancernych RPG-7, 125-mm ppk Kombat i mobilnych zestawów Osa.

Kijów otrzymał od Tbilisi w 2009 zaliczki warte 45 mln hrywien (5,6 mln USD). Ukraińska broń jest dostarczana ciężkimi transportowcami An-124 Rusłan. Większość danych o ukraińskim eksporcie broni pochodzi od Walerija Konowaliuka, szefa parlamentarnej komisji śledczej, która badała nieprawidłowości w dostawach ukraińskiego uzbrojenia do Gruzji przed wybuchem konfliktu w Południowej Osetii.

Według Konowaliuka w ciągu 4 ostatnich lat Ukraina wyeksportowała broń za 4 mld USD. Aż 95% produkcji ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego (1,5 tys. przedsiębiorstw) trafia za granicę. Uzupełnia ją sprzedaż uzbrojenia wycofywanego z jednostek liniowych (częste są przypadki jego demontażu i sprzedaży w postaci części). Jednak z wszystkich przychodów z eksportu uzbrojenia zaledwie 5% trafia do budżetu. Większość transakcji odbywa się poza kontrolą państwa. Konowaliuk twierdzi, że za taką sytuację odpowiada prezydent Wiktor Juszczenko. Oficjalnie eksportem uzbrojenia z Ukrainy zajmuje się Ukrspeceksport oraz jego spółki zależne - Ukroboronserwis, Ukrinmasz i Progress.


Drukuj Góra