Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kanadyjczycy testowali AI V-BAT

Służby państwowe, Bezzałogowce, 28 stycznia 2022

Canadian Coast Guard (kanadyjska straż przybrzeżna) przeprowadziła próby morskie bezzałogowca Shield AI V-BAT. Operował on z małej jednostki towarowej na wodach międzynarodowych.

3-dniowe próby AI V-BAT przeprowadzono na wodach międzynarodowych Zatoki Meksykańskiej / Zdjęcie: Kongsberg Geospatial

Testy AI V-BAT są związane z planami zakupu bsl na potrzeby jednostek patrolowych Canadian Coast Guard w ramach projektu finansowanego przez Defence Research and Development Canada. Bezzałogowiec został wybrany przez Kanadyjczyków jako zdolny do prowadzenia długotrwałych misji i przystosowany do pionowego startu i lądowania. Dzięki temu może operować nawet z niewielkich jednostkach pływających.

Próby bezzałogowca trwały 3 dni. Zrealizowano je w Zatoce Meksykańskiej. W ich trakcie sprawdzono możliwości odzyskiwania bsl po misji, długotrwałości lotu oraz startu i lądowania na ograniczonej przestrzeni poruszającej się jednostki o każdej porze dnia i różnych warunkach pogodowych. AI V-BAT w czasie lotów śledził i identyfikował inne jednostki pływające, jak też lokalizował symulowane wraki, wycieki ropy i kamizelki ratunkowe rozbitków. Odgrywane scenariusze były realistyczne i odpowiadały rutynowym działaniom kanadyjskiej straży przybrzeżnej.

Dane i obraz z sensorów bezzałogowca były przesyłane w czasie zbliżonym do rzeczywistego do systemu gromadzenia i analizy danych MIDAS (Modular ISR Data Analysis and Storage). Operatorzy do sterowania bsl używali oprogramowania IRIS UxS (Próby w locie bsl V-BAT, 2021-09-02, Thales doposaży statki badawcze CCG, 2016-05-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.