Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BKA do 2025

Astronautyka, Strategia i polityka, 30 stycznia 2022

Po badaniach i analizach przeprowadzonych w 2021 przez Narodową akademię nauk (NAN) Białorusi i rosyjską Korporację WNIIEM wchodzącą w skład Roskosmosu ustalono, że białoruski satelita obserwacyjny (BKA, BiełKA, Biełaruski kasmiczny aparat) może być eksploatowany co najmniej do 2025. Specjaliści ocenili, że zarówno stan techniczny, jak i zapas paliwa wystarczą na co najmniej 4 lata funkcjonowania BKA. Systemy satelity są sprawne i mogą nadal dostarczać dane dla 26 organizacji podporządkowanych 11 ministerstwom i strukturom rządowym Republiki Białoruś. Informacje są wykorzystywane na rzecz bezpieczeństwa państwa, w monitoringu sytuacji nadzwyczajnych, ocenie stanu upraw rolniczych i nadzorowaniu budowy i eksploatacji infrastruktury.

Zarówno BKA, jak i jego projektowany następca są przeznaczone do operowania na orbitach o wysokości 510-520 km / Ilustracja: NAN

BKA został umieszczony na orbicie w 2012. Włączono go do wspólnej, rosyjsko-białoruskiej grupy orbitalnej. Jego pierwotny resurs zaplanowano na 5 lat. W kolejnych latach resurs był wydłużany.

W styczniu 2020 NAN i Korporacja WNIIEM zawarły umowę o rozszerzeniu współpracy. Objęła ona m.in. wykorzystanie na rzecz Białorusi informacji zbieranych przez rosyjskie satelity Kanopus-W Nr 3, 4, 5, 6 i Kanopus-W-IK.

W ostatnich dniach NAN i Roskosmos zakończyły prace nad wstępnym projektem następcy BKA. Jego wyposażenie obserwacyjne ma w całości dostarczyć białoruski Peleng. Obecne plany przewidują umieszczenie satelity na orbicie w 2024-2025. Jego pierwotny resurs zaplanowano na 7 lat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.