Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Boeing oferuje 777XF

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, Transport lotniczy, Transakcje, 30 stycznia 2022

Boeing Company poinformowała, że zarząd zatwierdził uruchomienie produkcji wersji cargo samolotu 777X. Frachtowiec 777XF zostanie oficjalnie zaoferowany przewoźnikom i kompaniom leasingowym i będzie sprzedawany przed wersją pasażerską. Decyzja koncernu jest odpowiedzią na zwiększone zainteresowanie samolotami cargo w miejsce pasażerskich, co jest wynikiem restrykcji epidemicznych w przewozach lotniczych.

Boeing 777X w barwach Qatar Airways. Wszystko wskazuje na to, że katarskie linie wcześniej niż samoloty pasażerskie odbiorą frachtowce 777XF / Ilustracja: Boeing

Pierwszym zamawiającym Boeingi 777XF będą prawdopodobnie Qatar Airways. Mają one wkrótce zamówić 50 samolotów tego typu z opcją na kolejne. Ogłoszenie zamówienia może nastąpić już w przyszłym tygodniu, gdy emir Kataru, szejk Tamim bin Hamad Al Thani odwiedzi USA. Katalogowo kontrakt może być wart 14 mld USD.

Qatar Airways dysponują obecnie 26 samolotami Boeing 777F. Na odbiór 8 kolejnych oczekują.

W tle planowanej transakcji jest spór Qatar Airways z Airbusem dotyczący jakości lakierowania samolotów A350. Producent twierdzi, że odpadanie lakieru na niektórych fragmentach kadłuba ma charakter czysto estetyczny, ale Katarczycy mówią o zagrożeniu bezpieczeństwa. Sprawa trafiła niedawno do sądu, a strony zerwały kontrakt na dostawy A350.

 

Więcej o konflikcie Qatar Airways z Airbusem przeczytacie w Skrzydlatej Polsce 02/2022.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.