Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmodernizowana RM-70 w Grecji

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 01 lutego 2022

Czeskie przedsiębiorstwo Excalibur Army poinformowało, że w listopadzie 2021 w Grecji przeprowadzone zostały testy zmodernizowanej wyrzutni rakietowej RM-70 kal. 122 mm. Miały na celu zademonstrowanie przedstawicielom Ellinikós Stratós (wojsk lądowych Grecji) możliwości modernizacji używanych przez nich wyrzutni w starszej wersji.

Zmodernizowana wyrzutnia RM-70 spotkała się z pozytywnymi opiniami personelu Ellinikós Stratós / Zdjęcie: Excalibur Army

Próby w Grecji obejmowały kilka zadań, w tym strzelania poligonowe. Według czeskiego przedsiębiorstwa testy zmodernizowanej wyrzutni spotkały się z pozytywnym odbiorem personelu Ellinikós Stratós, m.in. dzięki zdolności RM-70 do strzelania z nieprzygotowanych pozycji i samodzielnego działania pojedynczej wyrzutni niezależnie od reszty pododdziału.

Proponowana modernizacja obejmuje zastosowanie nowego podwozia ciężarówki Tatra T815-7 z opancerzoną kabiną. Zakłada się także integrację nowoczesnego wyposażenia, w tym nowego układu kierowania uzbrojeniem, systemu kierowania ogniem z komputerem balistycznym, układu nawigacji inercyjnej i GPS, systemów łączności i wymiany danych. Zwiększa to poziom automatyzacji i szybkość działania, zaś wyrzutnia może być obsługiwana z wnętrza kabiny. Zaletą zmodernizowanej RM-70 ma być także możliwość strzelania zarówno starszymi jak i najnowszymi pociskami rakietowymi kal. 122 mm uzbrojonymi w różne typy głowic bojowych i o zwiększonej donośności (Serbskie wsparcie dla greckich RM-70, 2020-09-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.