Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozbił się japoński F-15DJ

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, 01 lutego 2022

Wczoraj, 31 stycznia 2022 około 17:30 czasu lokalnego z pasa nr 24 bazy Komatsu/Kanazawa na północnym wybrzeżu wyspy Honsiu w Japonii wystartował samolot F-15DJ z Hiko Kyodogun (Grupa Agresorów). Miał wykonać lot szkoleniowy. Kilkadziesiąt sekund po oderwaniu od pasa samolot skręcił w prawo i wtedy utracono z nim kontakt. Załoga nie nadała żadnego sygnału alarmowego ani ratunkowego.

Samolot F-15DJ startuje z bazy Komatsu do lotu treningowego / Kadr z nagrania kamery nadzorującej pas startowy

Wkrótce okazało się, że samolot wpadł do wód Morza Japońskiego. Naoczni świadkowie z pobliskiego portu rybackiego widzieli światła samolotu, a potem dym unoszący się nad wodą. Wkrótce w tym miejscu, ok. 5 km od bazy, odnaleziono fragmenty poszycia przedniej części samolotu i sprzętu ratunkowego.

Dowództwo Japońskich Lotniczych Sił Samoobrony (JASDF) poinformowało, że samolot rozbił się. Pilotów uznano za zaginionych. Prawie na pewno jednak zginęli.

Nie wiadomo, co było przyczyną wypadku. Dowództwo JASDF nie zdecydowało się jednak na uziemienie samolotów F-15DJ. Zaleciło jedynie ich dokładniejsze przeglądy przed startami.

Rozbity samolot to McDD/Mitsubishi F-15DJ nr rej. 32-8083, nr ser. 033. Należał do Tactical Fighter Training Group (Hiko Kyodogun, Grupy Agresorów). Był pomalowany w specjalny, tygrysi kamuflaż. Jednostka dysponowala dotąd 9 F-15DJ I jednym Kawasaki T-4.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.