Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy Bella APT

Przemysł lotniczy, Transport lotniczy, Nowe technologie, 05 lutego 2022

Bell poinformował, że przeprowadził testy autonomicznego pojazdu towarowego – APT (Autonomous Pod Transport) eVTOL z wykorzystaniem naziemnych czujników systemu wykrywania i unikania (DAA) w ramach programu NASA Systems Integration and Operationalization (SIO). Testy zrealizowano w grudniu 2021. Wykazały one zdolność APT do integracji z naziemnymi systemami radarowymi, co jest kluczowe dla działania w ruchu lotniczym w kontrolowanej przestrzeni powietrznej.

APT Bella w czasie lotu testowego bez ładunku użytecznego / Zdjęcie: Bell

Demonstracja została zrealizowana w AllianceTexas Mobility Innovation Zone (MIZ), w pobliżu siedziby Bella w rejonie Dallas. Przedsiębiorstwo wykorzystało w niej śmigłowiec modelu 419 do monitorowanie danych lotów i automatycznego rejestrowania informacji telemetrycznych. Uzyskane wyniki pozwolą na przygotowanie ATP do komercjalizacji. Bell szuka obecnie partnerów, z którymi będzie współpracować w tym zakresie. W grę wchodzą zarówno zastosowania cywilne, jak i wojskowe.

APT startuje pionowo, po czym przechodzi do lotu poziomego na skrzydłach, co umożliwia osiągnięcie większych prędkości. Samolot może przenosić ładunki o masie do 45 kg (nominalnie – ok. 30 kg, a w testach nawet 50 kg). Ma latać na odległość do 55 km z prędkością 100 do 130 km/h.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.