Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ARA Bahía Agradable uratował rosyjski statek

Wypadki, Służby państwowe, Marynarka wojenna, 05 lutego 2022

Załoga okrętu ratowniczego ARA Bahía Agradable (A-23) należącego do Armada Argentina (marynarki wojennej Argentyny) pomogła rosyjskiemu statkowi badawczemu Profesor Łogaczew, który utknął w Zatoce Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.

ARA Bahía Agradable otrzymał zgłoszenie o incydencie będąc 50 Mm od Zatoki Admiralicji. Jednostka prowadziła misję w ramach Patrulla Antártica Naval Combinada (wspólne patrole marynarki wojennej Argentyny i Chile na wodach Antarktyki). Argentyński okręt dotarł na miejsce po 2,5 h. Następnie, po ocenie położenia jednostki rosyjskiej i warunków hydrometeorologicznych, załoga ARA Bahía Agradable przystąpiła do holowania Profesora Łogaczewa.

Okręt hydrograficzny ARA Bahía Agradable holujący statek badawczy Profesor Łogaczew w Zatoce Admiralicji / Zdjęcie: MO Argentyny

Po odholowaniu statku dokonano szczegółowej inspekcji stanu kadłuba, jak również sprawdzono miejsce zdarzenia i powierzchnię morza. Nie stwierdzono żadnych uszkodzeń ani wycieków.

ARA Bahía Agradable to okręt ratowniczy i lodołamacz, który został zbudowany w 1990 w Stoczni Szczecińskiej. Początkowo był używany przez państwowego operatora rosyjskiego w poszukiwaniach złóż gazu i ropy. W 2015 został odkupiony przez Armada Argentina. Jest przez nią używany do patrolowania wód Antarktyki, ratownictwa i dostaw zaopatrzenia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.