Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa Stationaira w Peru

Wypadki, Lotnictwo cywilne, 06 lutego 2022

4 lutego 2022 ok. 12:10 z lotniska Nazca-Maria Reiche Neuman startował samolot Cessna Stationair. Miał wykonać lot widokowy nad Płaskowyżem Nazca. Na jego pokładzie znajdowali się dwaj piloci i 5 pasażerów. Byli to turyści, którzy chcieli zobaczyć z powietrza słynne goeglify.

Dogasające szczątki samolotu Cessna Stationair, który rozbił się tuż po starcie do lotu widokowego nad Płaskowyż Nazca w Peru / Zdjęcie: Twitter

Wkrótce po starcie, około kilometr od pasa lotniska samolot rozbił się. Spadł na ziemię w rejonie Majoro i spłonął. Wszyscy, którzy nim lecieli, zginęli na miejscu.

Ofiary katastrofy to pierwszy i drugi pilot oraz 5 turystów. 3 z nich pochodziło z Holandii, a 2 z Chile. Obaj piloci byli Peruwiańczykami.

Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Pogoda w czasie startu była dobra.

Rozbity samolot to jednosilnikowy górnopłat Cessna T207A Turbo Stationair 8, zn rej. OB-2179. Należał do Aero Servicios Santos. Przedsiębiorstwo twierdzi, że nie zanotowało żadnego istotnego incydentu od 2004, kiedy powstało.

Lotnisko María Reiche Neuman znajduje się w Vista Alegre w prowincji Nazca w departamencie Ica. Rozpoczęło działalność w lipcu 1997. Obecnie jest zarządzane przez radę miasta Vista Alegre. Nie obsługuje komercyjnego transportu pasażerskiego, z wyjątkiem rzadkich lotów czarterowych. Lotnisko jest wykorzystywane prawie w całości przez touroperatorów, którzy oferują turystom przeloty nad liniami i geoglifami Nazca, Palpa i Pampas de Jumaná.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.