Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nagranie upadku F-35C

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, 06 lutego 2022

W internetowym kanale Reddit opublikowano film pokazujący upadek myśliwca stealth F-35C (Na Morzu Południowochińskim rozbił się F-35C, 2022-01-24) na pokład USS Carl Vinson (CVN-70). Nagrania pochodzą z pokładowego systemu Pilot Landing Aid Television (PLAT). Amerykański samolot rozbił się 24 stycznia 2022 o 16:30:30 (ta godzina wynika z nagrania).

Moment uderzenia przez przednią część kadłuba F-35C w pokład lotniskowca USS Carl Vinson / Zdjęcie: kadr z nagrania opublikowanego anonimowo w Internecie

Na pierwszym nagraniu widać lądujący F-35C, opadający z dużą prędkością pionową. Słychać krzyki LSO (Landing Signal Officer), nakazującego zwiększenie ciągu, a potem przerwanie lądowania i odejście na drugi krąg. To się pilotowi nie udaje – samolot odbija się od pokładu, po czym uderza w niego przednią częścią kadłuba i zapala.

Z nagrania z innej kamery wynika, że pilot zdołał się katapultować już rozbiciu samolotu o pokład. Następnie poważnie uszkodzony F-35C wpada do wód Morza Południowochińskiego. Na pokładzie pozostają niewielkie odłamki samolotu. Załoga gasi wywołane nimi pożary.

US Navy nie potwierdziła autentyczności nagrań, ale raczej nie budzą one wątpliwości pod tym względem. Nie wyjaśniają jednak przyczyn wypadku. Wiadomo, że Amerykanie nadal pracują nad wydobyciem wraku z dna Morza Południowochińskiego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.