Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dozbrajanie CH-53G

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 listopada 2007

Na początku b.r. została podjęta decyzja o modernizacji 40 z 80 śmigłowców transportowych Sikorsky CH-53G posiadanych przez Heeresflieger do standardu CH-53GA.

12,7-mm km FN M3M zabudowany na tylnej rampie CH-53G podczas prób / Zdjęcie: FN Herstal

Postanowiono wówczas, że wiropłaty otrzymają m.in. awionikę glass cockpit, autopilota, głowice do obserwacji przedniej półsfery w podczerwieni (FLIR) i dodatkowy zbiornik paliwa w kadłubie. Eurocopter Deutschland zmodernizuje wyposażenie łącznościowe, nawigacyjne i układ sterowania lotem oraz systemy samoobrony. Śmigłowce CH-53GA będą interoperacyjne z Tigerami i NH90. Prace potrwają do 2013, a wartość kontraktu wynosi 520 mln euro.

Obecnie rozpoczęto wyposażanie CH-53G w dodatkowe uzbrojenie - 12,7-mm km FN Herstal M3M, zabudowany na tylnej rampie. Na początku przyszłego roku w ten sposób ma zostać dozbrojonych pięć CH-35G, używanych obecnie przez niemiecki kontyngent w Afganistanie. Później wiropłaty te zostaną poddane kolejnej modernizacji - zabudowane na burtach 7,62-mm km MG-3 zostaną wymienione na w/w M3M.

Owe pięć CH-53G to jedyne śmigłowce, jakimi dysponuje Dowództwo Regionalne Północ ISAF. Dozbrojenie wiropłatów pozwoli na używanie ich nie tylko do misji transportowych, ale także do wsparcia jednostek naziemnych, które wpadły w zasadzkę, czy osłony konwojów.

Dowództwo Bundeswehry przewiduje, że CH-53GA pozostaną w służbie aż do pojawienia się następców (HTH), co nastąpi nie wcześniej niż w 2018.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.