Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iran ujawnił pocisk Chajbar Szekan

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 10 lutego 2022

Wczoraj, 9 lutego 2022, podczas jednej z uroczystości upamiętniających 43. Rocznicę rewolucji islamskiej Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ujawnił istnienie nowego pocisku balistycznego Chajbar Szekan o deklarowanym zasięgu 1450 km. Irańskie media państwowe chełpią się tym, podkreślając, że pocisk doleci do amerykańskich baz w regionie. Ponadto nadawał się będzie do rażenia celów powierzchniowych na terytorium Izraela, który od Iranu dzieli około 1000 km.

Według źródeł irańskich Chajbar Szekan mają rozwijać dużą prędkość, manewrować w locie i są o 33% lżejsze w porównaniu z pociskami o podobnych możliwościach, a także mają krótszy czas przygotowania do startu (o 16%) / Zdjęcie: Twitter

Informacja o zasięgu Chajbar Szekan jest tylko pozornie sensacyjna, gdyż irańskie siły zbrojne mają w uzbrojeniu pociski o większym zasięgu. Telewizja państwowa podała do wiadomości, że pocisk ma silnik paliwo stałe, jest bardzo precyzyjny i poradzi sobie z każdą obroną przeciwlotniczą. Ujawnienie nowego pocisku nastąpiło dzień po wznowieniu rozmów w Wiedniu w sprawie nowej umowy nuklearnej Iranu i światowych mocarstw.

Nazwa pocisku w języku polskim oznacza Pogromcę Chajbaru i nawiązuje do bitwy stoczonej w 628 pomiędzy muzułmanami (mahometanami dowodzonymi przez samego proroka) a Żydami zamieszkującymi oazę Chajbar, położoną 150 km od Medyny, w północno-wschodnią część Półwyspu Arabskiego (dzisiaj terytorium Arabii Saudyjskiej). Ciekawostką jest, że w 2006 podczas wojny w Libanie bojownicy Hezbollahu odpalili na Izrael pociski Chajbar-1. Faktycznie były to irańskie rakiety Fadżr-5, których nazwę zmieniono w celu wywarcia na wrogu efektu psychologicznego.

Warto przypomnieć, że irańskie siły zbrojne i Pasdarani w swoim arsenale mają pociski Szahab 1 o zasięgu 300 kilometrów, które mają ograniczoną skuteczność, ale odpowiednio rozmieszczone (w Syrii lub Libanie) i odpowiednio wycelowane mogłyby wyrządzić wiele szkód na terytorium Izraela. Szczególnie zagrożony jest obiekt nuklearny Dimona na pustyni Negew. W uzbrojeniu pozostają też pociski Ghiam o zasięgu 800 kilometrów stanowiące większe zagrożenie dla amerykańskich baz w regionie i mogące dolecieć do połowy terytorium Turcji.

Ponadto Teheran ma do dyspozycji pociski Szahab 3 i Soumar, o zasięgu odpowiednio 2000 km i deklarowanych 2500 km. Mogą one zagrozić nie tylko Izraelowi i amerykańskim obiektom wojskowym na Bliskim Wschodzie, ale też są w stanie dolecieć do krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Test irańskiego pocisku Qader, 2021-11-09, Nowy irański pocisk samosterujący, 2019-02-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.