Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Odys Aviation zbiera fundusze

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, Nowe technologie, 12 lutego 2022

Odys Aviation – start-up z Kalifornii poinformował, że w nowej rundzie finansowania zebrał 12,4 mln USD na dalsze prace nad 9-miejscowym samolotem hybrydowym eVTOL, który ma wejść na rynek w 2026. Inwestorzy to m.in. Giant Ventures, Soma Capital, 11.2 Capital, Countdown Capital, Nikhil Goel – współzałożyciel Uber Elevate, i Kyle Vogt – założyciel Cruise Automation. Łącznie do tej pory Odys zebrał 13,7 mln USD.

Wizja 9-miejscowego samolotu z napędem hybrydowym Odys eVTOL w konfiguracji przelotowej / Ilustracja: Odys Aviation

Odys jeszcze w tym roku ma zademonstrować jednomiejscowy demonstrator technologii docelowego samolotu. Samolot ma wykorzystywać opatentowaną przez przedsiębiorstwo technikę opartą na klapach, które mają wysuwać się do kąta 85o, aby wygenerować ciąg pionowy z użyciem 16 śmigieł zamontowanych na skrzydłach. Śmigła mają napędzać samolot zarówno w locie pionowym, jak i w fazie przelotowej. Przedsiębiorstwo przetestowało ten system z użyciem modelu ze skrzydłami o rozpiętości około metra.

Projekt wersji produkcyjnej samolotu Odysa nie został jeszcze zakończony. Wiadomo jednak, że będzie miał on zasięg 1600 km. Ma rozwijać prędkość 555 km/h i latać na wysokości 9 km. Projektanci planują, że biorąc pod uwagę wielkość kabiny, większość lotów ich samolotu będzie odbywać się w zakresie odległości od 150 do 800 km. Napęd hybrydowy ma zapewnić znacznie niższe koszty operacyjne niż typowe dla podobnej wielkości samolotów turbośmigłowych, takich jak Pilatus PC-12 czy King Air Textrona.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.