Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ćwiczenia sił strategicznych FR

Strategia i polityka, Ćwiczenia, Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Broń nuklearna, 19 lutego 2022

Dziś, 19 lutego 2022 odbyły się ćwiczenia wojsk strategicznych Federacji Rosyjskiej Grom. Obserwowali je z Kremla prezydenci FR Władimir Putin i Republiki Białoruś Aleksandr Łukaszenko. Ćwiczeniami kierował minister obrony FR Siergiej Szojgu. Ocenił on, że zostały zrealizowane wszystkie ich zaplanowane cele. Potwierdził to komunikat Kremla.

Obraz pokazywany na wyświetlaczach w ośrodku sytuacyjnym na Kremlu. Widać wizualizację ataku pociskami Kinżał wystrzeliwanych z samolotów MiG-31I do celów lądowych i morskich, a także atak pociskami samosterującymi Kalibr wystrzeliwanymi z korwety rakietowej Floty Czarnomorskiej Grajworon. Na prawym ekranie minister Szojgu i dowódcy odpowiedzialni za przebieg ćwiczeń oraz obserwujący ich działania prezydenci Putin i Łukaszenko / Zdjęcie: MO FR

W ćwiczeniach brały udział komponenty WKS (wojsk lotniczo-kosmicznych), Południowego Okręgu Wojskowego, RWSN (wojsk rakietowych przeznaczenia strategicznego) oraz Floty Północnej i Czarnomorskiej. Manewry składały się z dwóch etapów. W pierwszym prowadzono działania wojenne z użyciem broni o zwiększonym potencjalnym zagrożeniu, a w drugim użyto na masową skalę strategicznych sił ofensywnych w ramach uderzenia odwetowego.

Międzykontynentalna rakieta balistyczna startuje z wyrzutni mobilnej na poligonie w Plesiecku / Zdjęcie: MO FR

Podporządkowane WKS samoloty MiG-31I (para o numerach RF-82332 i -95453) wystrzeliły hiperdźwiękowe pociski aerobalistyczne Kinżał. Z kolei okręty Flot Północnej i Czarnomorskiej wystrzeliły pociski manewrujące dalekiego zasięgu Kalibr i hiperdźwiękowe Cirkon. Pocisk samosterujący został też wystrzelony – na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim – z mobilnej wyrzutni kompleksu Iskander-K.

W czasie ćwiczeń Grom wystrzelono także hiperdźwiękowy pocisk przeciwokrętowy Cirkon / Zdjęcie: MO FR

W drugiej fazie ćwiczeń z kosmodromu Plesieck RWSN wystrzeliły międzykontynentalną rakietę balistyczną Jars. Jej głowice trafiły w wyznaczone cele na poligonie Kura na Kamczatce. W tym samym czasie bombowce strategiczne Tu-95MS wystrzeliły pociski samosterujące dalekiego zasięgu H-55 w kierunku celów na poligonie Kura i Piemboj w Republice Komi.

Na Morzu Barentsa operował atomowy okręt podwodny Floty Północnej Karelia. Wystrzelił on rakietę strategiczną z głowicą atomową Siniewa. Także ona została skierowana na poligon Kura na Kamczatce.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.