Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Venom spadł z cokołu

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, 20 lutego 2022

Silny wiatr wywołany podzwrotnikowym cyklonem Eunice przewrócił zabytkowy samolot DH Venom umieszczony na cokole w pobliżu dawnej bazy RAF Grove. Samolot uległ poważnym uszkodzeniom. Złamały się jego skrzydła, wiatr zerwał też fragmenty poszycia kadłuba. Naprawa samolotu może być bardzo trudna i kosztowna.

Zniszczony po upadku cokołu z samolotem odrzutowym DH Venom / Zdjęcie: Twitter

Pomnik z wykorzystaniem samolotu DH Venom postawili w 2007 przed Grove Business Park w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii jego właściciele. To centrum handlowe powstało na miejscu byłej bazy lotniczej RAF Grove. Cokół, na którym umieszczono samolot miał kształt łuku.

Samolot przewrócił się wraz z cokołem, gdy w pobliżu nie było wielu ludzi. Wypadek widziała, z dość dużej odległości, tylko jedna osoba. Na ziemi nie odnotowano więc żadnych istotnych szkód.

Uszkodzony samolot to myśliwsko-bombowy, odrzutowy de Havilland DH 112 FB.54 Venom, zn. rej. G-BLSD. Został wyprodukowany w 1957 i pierwotnie nosił nr rej. J-1758. Służył w szwajcarskich wojskach lotniczych. W barwy RAF został pomalowany w maju 1985, gdy kupiła go brytyjska Aces Hight Ltd. Między kwietniem 1986 a kwietniem 1988 samolot nosił amerykańskie oznaczenie N203DM, ale później powrócił do rejestracji brytyjskiej G-BLSD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.