Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwajcaria zamówiła granaty maskujące

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 21 lutego 2022

Armasuisse (Federalne Biuro Zamówień Obronnych) zamówiło granaty maskujące nowej generacji Maske 76, oznaczane w Szwajcarii 7,6cm Nebelpatrone 21 mit elektrischer Zündung. Przybliżona wartość umowy to 50 mln euro, zaś dostawy granatów potrwają do sierpnia 2027.

Granaty multispektralne Maske 76 pozwolą zastąpić używane w Szwajcarii granaty Maske-C / Zdjęcie: Rheinmetall

Umowa na dostawę amunicji miała zostać podpisana pod koniec ub. r. Nowe Maske 76 pozwolą zastąpić starszą generację granatów maskujących Maske-C, które były używane przez Szwajcarów przez ok. 25 lat. Przewiduje się, że pierwsza partia amunicji zostanie dostarczona w listopadzie br. i posłuży do testów akceptacyjnych.

Granaty Maske 76 są przeznaczone do wystrzeliwania z wyrzutni na pojazdach. Są one dwumodułowe i bispektralne. Składają się z modułu szybko działającego wabika generującego silne promieniowanie cieplne. Drugi moduł generuje z kolei multispektralną zasłonę dymną maskującą w paśmie widzialnym i w podczerwieni. Maske 76 umożliwiają ochronę przed systemami optycznymi i optoelektronicznymi przeciwnika, głowicami naprowadzającymi, podświetlaczami laserowymi i dalmierzami laserowymi (Nowa wersja granatu Maske 81 mm, 2022-01-31).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.