Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bezzałogowy transport medyczny

Nowe technologie, Bezzałogowce, 22 lutego 2022

Spółka LabAir należąca do Farada Group uzyskała zgodę Urzędu Lotnictwa Cywilnego na wykonywanie regularnych transportów próbek medycznych za pomocą bezzałogowców. Zgoda jest wynikiem wielomiesięcznej współpracy spółki z PAŻP.

Transporty medyczne próbek z użyciem bsl pozwolą odciążyć kurierów poruszających się samochodami / Zdjęcie: Farada Group

Loty będą wykonywane na potrzeby spółki ALAB laboratoria, pomiędzy laboratorium mieszczącym się w Warszawie przy ul. Stępińskiej a szpitalem w Sochaczewie. Planowane jest też uruchomienie kolejnych tras bsl.

To dla nas ogromny zaszczyt, że spółka ALAB laboratoria zaufała naszym rozwiązaniom technologicznym i logistycznym. Transport materiałów laboratoryjnych, szczególnie tych wrażliwych na temperaturę, był od początku istnienia grupy naszym priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, jak kluczowy jest szybki transport materiału do badania. Okres pandemii, która przecież nadal trwa, unaocznił to nam wszystkim dobitnie. Nasze rozwiązania są odpowiedzią na tę potrzebę – powiedział Adam Maciej Cudny, przewodniczący rady nadzorczej Farada Group.

LabAir będzie wykonywać powtarzalne, codzienne loty, które pozwolą zredukować zaangażowanie kurierów poruszających się samochodami. Wpłynie to na zaoszczędzenie czasu transportu i ograniczy emisję CO2. Transporty mają się odbywać z zachowaniem najwyższych standardów laboratoryjnych w warunkach tzw. temperatury kontrolowanej.

Jako ALAB laboratoria wyznaczamy nowe standardy transportu próbek medycznych w Polsce. Dzięki zastosowaniu ich transportu bezzałogowcami zyskają przede wszystkim pacjenci, którzy ze względu na krótszy czas dostarczenia próbek otrzymają wyniki swoich badań nawet o kilkanaście godzin szybciej. Mamy nadzieję, że w przyszłości ta technologia będzie wykorzystywana również w transporcie krwi – szpitale w Pułtusku i Sochaczewie posiadają bank krwi, który zaopatrujemy. Oszczędność czasu wynikająca z zastosowania nowej formy transportu będzie miała kluczowe znaczenie w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów – powiedziała Ewa Małkowska, prezes zarządu ALAB laboratoria.

Bezzałogowce z oferty Farada Group w czasie lotu będą kierowane za pomocą autopilota. Jednak w przypadku wystąpienia incydentów kontrolę nad nimi może przejąć operator. Na jego stanowisku w centrum operacyjnym wyświetlane będą informacje o parametrach lotu (prędkość, wysokość) bsl i obraz z kamer.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.