Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BMPT-72 Terminator 2 przy granicy z Ukrainą

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 24 lutego 2022

Kilka dni temu w Internecie pojawiła się informacja, że rosyjskie wojska lądowe sprowadziły pod granicę z Ukrainą wozy wsparcia czołgów BMPT-72 Terminator 2. Obecność ciężko uzbrojonego gąsienicowego pojazdu bojowego, który nie ma bezpośredniego odpowiednika na Zachodzie, jest oznaką, że w rozpoczętym konflikcie zbrojnym Moskwa spodziewa się zaangażowania w intensywne operacje bojowe w środowisku miejskim.

BMPT-72 jest uzbrojony w 2 armaty automatyczne 2A42 kal. 30-mm z zapasem 850 szt. amunicji, 7,62-mm km, 30-mm granatnik automatyczny AG-17D i 4 wyrzutnie ppk Kornet / Zdjęcie: Twitter

Eszelon z pojazdami tego typu widziano w rejonie zachodnich obrzeży miasta Jelec nad Sosną (dopływ Donu) w obwodzie lipieckim. Poruszał się w kierunku zachodnim. Niektóre pojazdy miały standardowy kamuflaż, inne zaś – zimowy (białe panele w celu obniżenia sygnatury wizualnej w warunkach częściowego zaśnieżenia).

Pojazd, który wprowadzono do służby bojowej w grudniu 2021, wzmocnił siły rosyjskie nad granicą z Ukrainą liczące od 150 do 200 tys. Jednak w służbie pozostaje tylko 9 wozów i wydaje się, że ogólny wpływ na ukraińską kampanię będzie ograniczony. W grudniu 2020 8 (lub 9) wozów trafiło do batalionu pancernego 90. Witebsko-Nowogrodzkiej Gwardyjskiej Dywizji Pancernej, z kwaterą główną w Czebarkulu w obwodzie czelabińskim. W związku z tym bardzo prawdopodobne jest, że nad granicę z Ukrainą przeniesiono całą jednostkę.

Terminatory 2 są przeznaczone do współpracy z czołgami podstawowymi T-72B3M, co udowodniły podczas oceny operacyjnej w marcu 2021. Wówczas T-72B3M i BMPT-72 Terminator 2 po raz pierwszy działały w jednej formacji bojowej w składzie pododdziału pancernego wzięły udział w manewrach na poligonie niedaleko Czelabińska na Uralu. Rolą tych drugich było zapewnienie czołgom ochrony przed piechotą w trudnych warunkach terenowych i walka z czołgami przeciwnika.

Potrzeba stworzenia wozu takiego jak BMPT-72 wynikała z ze strat ponoszonych przez rosyjskie czołgi i inne pojazdy opancerzone podczas walk miejskich. Wóz w obecnej konfiguracji jest efektem doświadczeń konfliktu syryjskiego. Wśród zmian m.in. redukowano załogę z 5 do 3 żołnierzy, wyrzutnie ppk opancerzono i zdecydowano, że wieża będzie zamontowana na jedynie nieco zmodyfikowanym podwoziu czołgu podstawowego T-72 (Pierwsze Terminatory w linii, 2021-11-11, Dostawy seryjnych Terminatorów, 2021-07-09).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.