Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Qantas wznawiają program Sunrise

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, Transport lotniczy, 26 lutego 2022

Podczas prezentacji wyników finansowych australijskie linie Qantas ogłosiły, że wznawiają program Sunrise. W związku z tym zamierzają zamówić do połowy 2022 dwanaście samolotów Airbus A350-1000 z silnikam Rolls Royce Trent XWB (kontrofertą były Boeingi 777X). Miałyby one być dostarczane od połowy 2025.

Ilustracja: Airbus

Na decyzję Qantas wpłynęły ankiety wśród pasażerów, którzy domagają się lotów non-stop na dalekich trasach. Program Sunrise przewiduje wykonywanie bezpośrednich lotów ze wschodniej Australii do Londynu i Nowego Jorku, a także z zachodniej Australii do Los Angeles. Aby było to możliwe, Airbus ma zmodyfikować samoloty szerokokadłubowe A350-1000, wyposażając je w dodatkowe zbiorniki paliwa.

Qantas zamroziły program Sunrise w związku z pandemią koronawirusa (w Australii wprowadzone przez władze obostrzenia były wyjątkowo dotkliwe i długotrwałe). Początkowo jego realizacja miała rozpocząć się w 2023. Mimo wstrzymania programu Airbus kontynuował prace nad planami modyfikacji A350-1000, aby móc dostarczyć nowe szerokokadłubowce w ciągu 3 lat od złożenia zamówienia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.