Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemcy i Holandia dozbroją Ukrainę

Strategia i polityka, Konflikty zbrojne, 27 lutego 2022

Władze Niemiec i Holandii zdecydowały o wsparciu Ukrainy sprzętem wojskowym i zaopatrzeniem. Kluczowe znaczenie dla udzielenia wsparcia ma podjęta wczoraj, 26 lutego 2022, decyzja Berlina o zmianie podejścia do militarnego wzmacniania Kijowa w związku z inwazją wojsk Federacji Rosyjskiej.

Władze Niemiec i Holandii wesprą Ukrainę m.in. dostawami broni przeciwpancernej / Zdjęcie: Bundeswehr

Holendrzy, dzięki zgodzie Niemiec, zdecydowali o wysłaniu 50 wyprodukowanych w Niemczech granatników przeciwpancernych Panzerfaust 3 i 400 sztuk amunicji do nich. Sprzęt wysłano już dzisiaj z Eindhoven na pokładzie należącego do NATO samolotu C-17 Globemaster. Oprócz granatników holenderskie wsparcie objęło 200 pocisków przeciwlotniczych Stinger, 100 karabinów snajperskich, 30 tys. sztuk amunicji do nich i 2 podwodne bezzałogowce przeciwminowe.

Z kolei Niemcy wesprą Ukrainę dostawą 1000 systemów przeciwpancernych (najprawdopodobniej granatnikami Panzerfaust 3), 500 pocisków ppzr Stinger, 14 transporterów opancerzonych i 10 tys. t paliwa. Mają również wydać zgodę na przekazanie przez Estonię ex-niemieckich haubic D-30.

Zwrot w polityce Berlina nie dotyczy tylko wsparcia Ukrainy. Niemcy wyślą żołnierzy na Słowację w celu utworzenia międzynarodowej grupy bojowej NATO wspierającej bezpieczeństwo sojusznika. Istotna jest też deklaracja Niemiec o przeznaczeniu 100 mld euro (466 mld zł) z tegorocznego budżetu na wzmocnienie Bundeswehry i chęć utrzymania wydatków obronnych na poziomie 2% PKB.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.