Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sprzęt dla policyjnych śmigłowców od WCBKT S.A.

Służby państwowe, Logistyka, 02 marca 2022

Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne (WCBKT) otrzymało zamówienie od Komendy Głównej Policji na swój flagowy produkt, jakim jest zasilacz elektroenergetyczny LUZES V/D seria V/P najnowszej generacji. System został zabudowany zgodnie z wymaganiami klienta.

Urządzenie LUZES V/D seria V/P zasila śmigłowiec S-70i Black Hawk na lotnisku Warszawa – Babice / Zdjęcie: Biuro Komunikacji Społecznej KGP

Urządzenie LUZES V/D seria V/P produkcji WCBKT, zostało dostarczone w listopadzie 2021 w wyniku rozstrzygnięcia przetargu nieograniczonego i będzie eksploatowane w procesie obsługi statków powietrznych, będących na wyposażeniu Lotnictwa Policji. Proces ten obejmuje zasilanie energią elektryczną instalacji pokładowych statków powietrznych w trakcie prac obejmujących przygotowanie do lotu, prac serwisowych, napraw i do uruchamiania silników.

Biorąc pod uwagę fakt, że lotnictwo Policji dysponuje statkami powietrznymi różnych typów i pochodzących od różnych producentów (np. śmigłowce Mi-8 produkcji radzieckiej i S-70i Black Hawk produkcji amerykańskiej), użytkownik musi mieć możliwość skutecznego zastosowania jednego typu zasilacza elektroenergetycznego do wszystkich użytkowanych statków powietrznych. LUZES V/D SERIA V/P opracowany i wyprodukowany przez WCBKT w pełni spełnia te kryteria.

Aktualnie miejscem bazowania urządzenia LUZES V/D seria V/P jest lotnisko Warszawa-Babice, gdzie zasilacz będzie używany do obsługi stacjonujących tam śmigłowców, takich jak: Mi-8, S-70i Black Hawk, Bell 412B-HPi Bell-407GXi.

Dostarczony LUZES V/D seria V/P jest urządzeniem mobilnym zamontowanym na pojeździe typu MAN, które może poruszać się po dowolnym podłożu na lądowiskach i lotniskach polowych, awaryjnych, zapasowych bez wyposażenia stacjonarnego. Nie wymaga zewnętrznego źródła zasilania i jest napędzane silnikiem wysokoprężnym. Przekazane Policji urządzenie może zasilać dwa statki powietrzne jednocześnie.

WCBKT od wielu lat dostarcza, opracowane i produkowane w spółce urządzenia naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP), które są używane do obsługi wszystkich typów samolotów i śmigłowców. WCBKT jest też w tej chwili jedynym polskim producentem, który może kompleksowo obsługiwać polskie lotniska, począwszy od urządzeń NOSP poprzez sprzęt hangarowo-lotniskowy, a kończąc na w pełni wyposażonych nowoczesnych liniach technologicznych dla terminali cargo.

Każde urządzenie NOSP i wyposażenie hangarowo-lotniskowe produkcji WCBKT spełnia wszystkie wymagane normy i certyfikaty dotyczące jakości i bezpieczeństwa (LZE-8 wchodzi na rynek, 2021-12-06, Kolejny LUZES dla SP, 2020-06-26).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.