Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

GOES-T w kosmosie

Astronautyka, 04 marca 2022

Prognozy pogody dla półkuli zachodniej, jak i dla przestrzeni kosmicznej, znacznie zyskały na dokładności dzięki GOES-T (Geostationary Operational Environmental Satellite – geostacjonarnemu operacyjnemu satelicie środowiskowemu), który został wystrzelony z portu kosmicznego u wybrzeży Florydy 1 marca 2022, o 16:38 EST (21:38 GMT). Satelita został wyprodukowany przez Lockheed Martin dla NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration – Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej).

GOES-T jest najnowszym z serii satelitą, który dostarczy meteorologom z USA i półkuli zachodniej wysokiej rozdzielczości obrazy pożarów, wyładowań atmosferycznych, huraganów i innych zagrożeń pogodowych / Zdjęcie: Lockheed Martin

Wystrzelenie GOES-T jest kulminacją połączenia innowacyjnej inżynierii, nauki i sprawnej pracy zespołowej pomiędzy NASA, NOAA i Lockheed Martin. W związku z wpływem, jaki zmiany klimatyczne mają na wzorce pogodowe na całym świecie, praca satelitów takich jak GOES-T, jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, w celu zapewnienia ludziom bezpieczeństwa teraz, jak i w przyszłości – powiedział Jagdeep Shergill, główny inżynier i kierownik programu GOES-R w Lockheed Martin.

GOES-T zmieni nazwę na GOES-18, gdy osiągnie orbitę geostacjonarną. Po uruchomieniu GOES-18 zajmie miejsce satelity GOES-17 i będzie śledzić rzeki atmosferyczne (długie, wąskie strumienie powietrza niosące ogromne ilości pary wodnej znad regionów równikowych oceanów w stronę obszarów polarnych), powodzie, pożary, susze i inne gwałtowne zjawiska pogodowe i klimatyczne na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

GOES-T został zaprojektowany i zbudowany przez inżynierów z zakładów Lockheed Martin w Littleton w stanie Kolorado. Oparty na projekcie A2100, satelita zawiera dwa zaawansowane technologicznie instrumenty zbudowane przez Centrum Zaawansowanych Technologii w Palo Alto w Kalifornii.

Jednym z nich jest GLM (Geostationary Lightning Mapper), który jest pierwszym w swoim rodzaju urządzeniem śledzenia wyładowań atmosferycznych w Stanach Zjednoczonych w czasie rzeczywistym. Gromadząc dane dotyczące częstotliwości, lokalizacji i zasięgu wyładowań atmosferycznych, GLM pozwala meteorologom szybko zidentyfikować nasilające się burze i podjąć odpowiednie działania. W 2020 GLM zarejestrował megabłysk o długości prawie 800 km, który pobił światowy rekord w zakresie najdłuższego wyładowania piorunowego.

Drugi przyrząd to SUVI (Solar Ultraviolet Imager), które skupia się na pogodzie w kosmosie i mierzy promieniowanie słoneczne w zakresie skrajnego ultrafioletu i dostarcza obrazy Słońca. SUVI jest niezbędny do badania regionów aktywnych na Słońcu i przewidywania zdarzeń słonecznych, które mogą zakłócić działanie urządzeń zasilania energią elektryczną i systemów łączności lub nawigacyjnych na Ziemi.

Oprócz wnikliwego monitorowania pogody, GOES-18 będzie prowadzić identyfikację erupcji wulkanicznych, nawet tych pod oceanem, takich jak niedawne w pobliżu Tonga i mierzyć temperaturę powierzchni lądu i morza, aby śledzić warunki korzystne dla suszy i ocieplenie oceanów, zapewni ratownikom wczesne ostrzeżenia o pożarach lasów, w tym spowodowanych uderzeniami pioruna, a także będzie obserwować rozbłyski słoneczne, które mogą wpływać na telekomunikację na Ziemi i wokół niej.

GOES-18 przejdzie na orbicie sprawdzenie swoich instrumentów i systemów przed rozpoczęciem oficjalnych operacji w styczniu 2023. W ciągu 10-letniego okresu eksploatacji GOES-T ma generować ponad 1 TB danych dziennie.

Trzy z czterech satelitów pogodowych GOES-R zostały już wystrzelone, a GOES-U, ostatni satelita z tej serii, jest produkowany. Jego start planowany jest w 2024.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.