Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Evolved Cape zwodowany

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 07 marca 2022

W stoczni Austal Australia w Henderson zwodowany został 2. kuter patrolowy typu Evolved Cape dla Royal Australian Navy (RAN, marynarki wojennej). W uroczystości wziął udział wiceminister obrony Australii Andrew Hastie. Jednostka ma wejść do służby w br.

Dostawy kutrów patrolowych typu Evolved Cape dla australijskiej marynarki wojennej potrwają do końca 2023 / Zdjęcie: Austal

Zwodowany okręt o numerze burtowym 315 nie otrzymał jeszcze nazwy. Jego budowa trwała 18 miesięcy, zaś wejście do służby po doposażeniu planowane jest w lipcu br. Okręty patrolowe typu Evolved Cape będą przeznaczone do ochrony i zabezpieczenia granic i suwerenności Australii na morzu. Łącznie w tym roku Royal Australian Navy odbierze 9 nowych jednostek pływających.

Australia zamówiła 6 kutrów patrolowych typu Evolved Cape w ramach programu Sea 1445-1. Umowę o wartości 324 mln AUD podpisano w maju 2020. Pierwszy z kutrów – Cape Otway (314) – kończy próby i wejdzie do służby w tym miesiącu. Kolejne okręty mają być przyjmowane do służby co 4 miesiące z planowanym zakończeniem dostaw w 2023. Uzupełnią one 10 kutrów starszego typu Cape używanych przez RAN i Australian Border Force.

Kutry patrolowe typu Evolved Cape to jednostki o długości 58 m. Mają konstrukcję jednokadłubową i są zbudowane z aluminium. Rozwijają prędkość 26 w i mają zasięg 4000 Mm. W porównaniu do typu Cape na nowych patrolowcach można zaokrętować do 32 osób. Uzbrojenie jednostek stanowią dwa wkm kal. 12,7 mm (Pierwszy Evolved Cape zwodowany, 2021-10-19).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.