Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udane testy nowego Eryxa

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 17 listopada 2009

Przedstawiciele MBDA poinformowali, że w ubiegłym miesiącu w jednym z państw Bliskiego Wschodu odbyły się testy nowej odmiany zestawu przeciwpancernego Eryx, z kamerą termalną. Wszystkie próby zakończyły się sukcesem.

Ppk Eryx mogą być z powodzeniem zastosowane w terenach zurbanizowanych. Wykorzystanie w czasie startu tylko części ciągu silnika nadaje pociskowi prędkość jedynie 65 km/h. Dopiero w drugiej części lotu, pocisk uzyskuje prędkość maksymalną 880 km/h. Pozwala to na skuteczne kierowanie torem lotu oraz na odpalanie pocisku z pomieszczeń zamkniętych. Ppk Eryx może być przy tym - podobnie jak większość nowoczesnych środków przeciwpancernych - wykorzystana do niszczenia umocnień / Zdjęcie: MBDA

Od momentu wejścia do służby w 1993, ppk krótkiego zasięgu Eryx został zamówiony 8 państw. Zakupiły one łącznie 57 tys. pocisków. System, który powstał we Francji i Kanadzie, charakteryzuje się półautomatycznym systemem naprowadzania, niewielką prędkością i wysoką manewrowością, pozwalającą teoretycznie nawet na niszczenie niskolecących śmigłowców, oraz dużą przebijalnością (900 mm stali pancernej lub 2,5 m zbrojonego betonu), dzięki tandemowej głowicy. Niewielki strumień gazów wylotowych przy starcie, umożliwia na wykorzystanie Eryxów w pomieszczeniach zamkniętych. Ze względu na ograniczony zasięg - do 600 m - i niewielką masę (z wyrzutnią oraz stanowiskiem operatora 17,5 kg) system jest w istocie bronią pośrednią, między prostymi granatnikami przeciwpancernymi a skomplikowanymi i drogimi, klasycznymi ppk.

Ostatnia odmiana ppk Eryx została wyposażona w nowy celownik termalny. Standardowy zestaw posiada kamerę podczerwieni z chłodzeniem, co powoduje, że zestaw jest widoczny w nocy, ze względu na wydzielane ciepło. Nowe rozwiązanie, już bez chłodzenia, eliminuje tę słabość. Zapewnia przy tym możliwość identyfikacji celów na odległościach znacznie przewyższających maksymalny zasięg pocisków rakietowych.

Nowy Eryx jest oferowany jednemu z państw rejonu Zatoki Perskiej. Przeprowadzone na początku października testy poligonowe na pustyni, dowiodły skuteczności zmodernizowanego zestawu.

Według danych MDBA do tej pory przeprowadzono ok. 7 tys. próbnych strzelań, osiągając 95-procentową skuteczność. Do ostatnich prób wykorzystano 8 pocisków, połowę z nich odpalając w nocy. Wszystkie trafiły w cel. Przy większości z prób, operatorem byli żołnierze potencjalnego odbiorcy, którzy wcześniej odbyli jedynie dwugodzinne szkolenie na nowym symulatorze ppk Eryx. NETS (New Eryx Training Simulator) oparty jest na standardowym stanowisku operatora i przenośnym komputerze, imitującym potencjalne sytuacje bojowe.

Nowy Eryx znalazł już pierwszego odbiorcę - jedno z państw bliskiego Wschodu - które otrzyma pierwsze zestawy już w przyszłym roku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.