Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Odnaleziono wrak Endurance

Historia, Wypadki, Bezzałogowce, 11 marca 2022

W czasie ekspedycji poszukiwawczej Endurance22 uczestnikom wyprawy udało się odnaleźć statek irlandzkiego podróżnika i odkrywcy Sir Ernesta Henry’ego Shackletona – barkentynę Endurance. Wrak jednostki spoczywa na dnie pokrytego lodem Oceanu Antarktycznego na głębokości 3008 m.

Do znalezienia Endurance użyto dwóch bezzałogowych pojazdów podwodnych Sabertooth wyposażonych w kamery i sonary

Ekspedycja poszukiwawcza zaokrętowana lodołamaczu S.A. Agulhas II rozpoczęła się 5 lutego br. Na jego pokładzie znalazły się też dwa bezzałogowe pojazdy podwodne Sabertooth produkowane przez Saab, mogą ce operować na głębokości 3000 m. Bezzałogowce opuszczono do wody przez otwór wycięty w pokrywie lodowej. Następnie opuszczono do wody za pomocą śmigłowca. W czasie misji bezzałogowce miały pokonać trasę o długości 160 km. Uczestnicy wyprawy za ich pomocą zlokalizowali wrak Endurance, zbadali i sfilmowali go. Dzięki zebranym przez nie danym będzie można stworzyć trójwymiarowy model wraku statku.

Barkentyna Endurance zatonęła pod koniec października 1915 po zgnieceniu przez ścierające się masy lodu u wybrzeży Antarktydy / Zdjęcia: Saab

Sir Ernest Henry Shackleton wyruszył na wyprawę transantarktyczną na statku Endurance 8 sierpnia 1914. Była to jego 3. wyprawa. Jednostka została jednak uwięziona przez lód tuż przed dotarciem do wybrzeży Antarktydy. Statek dryfował uwięziony w lodzie przez 10 miesięcy, po czym został zmiażdżony w październiku 1915 przez ścierające się masy lodu. Powoli tonąca jednostka została opuszczona przez 28-osobową załogę, która dryfując na krze i płynąc szalupami ratunkowymi dotarła na Wyspę Słoniową. Wszystkim podróżnikom z Endurance udało się przeżyć wyprawę.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.