Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Drugi prototyp Joby eVTOL wznowił loty

Lotnictwo cywilne, Nowe technologie, 27 marca 2022

Drugi przedprodukcyjny prototyp Joby Aviation eVTOL wznowił testy w locie 5 tygodni po wypadku z 16 lutego 2022. Uszkodzenia okazały się na tyle mało poważne, że udało się szybko naprawić samolot. Zgodę na kontynuowanie lotów wydała zarówno FAA, jak i US Air Force. Maszyna jest bowiem wykorzystywana w programie Agility Prime mającym pozwolić na ocenę możliwości samolotów eVTOL w misjach wojskowych.

Samolot Joby eVTOL w locie testowym / Zdjęcie: Joby Aviation

Po zakończeniu wstępnych testów Joby Aviation zamierza zbudować prototyp produkcyjny. Ma on powstać na pilotażowej linii produkcyjnej w Marina w Kalifornii.

Wypadek drugiego przedprototypu Joby eVTOL wydarzył się na bezludnym obszarze wiejskim w pobliżu Jolon w hrabstwie Monterey w Kalifornii. Na pokładzie samolotu nie było pilota. Nikt więc nie został poszkodowany, także na ziemi. Test, w którym maszyna została uszkodzona, dotyczył obciążeń znacznie wykraczających poza typowe dla operacji komercyjnych. Samolot leciał wówczas z wyjątkowo dużą prędkością, o wiele wyższą od normalnej prędkości przelotowej.

Teraz inżynierowie Joby Aviation analizują zapisy danych z dnia wypadku. Gigabity danych zostały udostępnione także FAA. Wszystko wskazuje na to, że wypadek nie będzie miał znaczącego wpływu na dalsze testy i harmonogram budowy seryjnego Joby eVTOL.

Do wypadku drugi przedprototyp Joby eVTOL wykonał 38 lotów. Osiągnął w nich prędkość ponad 140 km/h.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.