Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Desantowiec Orsk uszkodzony w Berdiańsku

Marynarka wojenna, Logistyka, Strategia i polityka, 27 marca 2022

W Internecie pojawiły się zdjęcia satelitarne rosyjskiego okrętu desantowego proj. 1171 Orsk, który został poważnie uszkodzony w Berdiańsku nad Morzem Azowskim. Opublikowało je Maxar Technologies. Widać na nich kłęby dymu unoszące się na desantowcem. Okręt osiadł na dnie.

Nabrzeże portu w Berdiańsku. Na dole widoczny ciemny dym unoszący się nad desantowcem Orsk, a u góry jaśniejszy na statkiem cywilnym. Dymy unoszą się też nad zbiornikami (elewatorami) na nabrzeżu / Zdjęcie: Maxar Technologies

Wybuch nastąpił 24 marca 2022. Ukraińcy twierdzili wówczas, że był to efekt ataku rakiety balistycznej Toczka-U. Z analiz zdjęć satelitarnych wynika jednak, że to mało prawdopodobne. Analitycy oceniają, że możliwy jest wybuch ładunku przewożonego przez okręt. Na taką wersję od początku wskazywali Rosjanie. Wybuch na pokładzie desantowca może wyjaśnić także inne uszkodzenia widoczne z góry – instalacji na wybrzeżu i cywilnego statku cumującego niedaleko Orska.

Desantowiec Orsk przybył do Berdiańska z dużą ilością sprzętu wojskowego. Wyładowano z niego m.in. transportery opancerzone BTR-82A. Według rosyjskich mediów, miały być one wykorzystane w walkach o pobliski Mariupol. Być może na pokładzie Orska została jeszcze amunicja, która wybuchła przypadkowo lub w wyniku trafienia ukraińskim pociskiem wystrzelonym z bezzałogowca.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.