Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zderzenie południowokoreańskich KT-1

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, 01 kwietnia 2022

Dziś wczesnym popołudniem dwa południowokoreańskie samoloty treningowe KT-1 wykonywały rutynowy lot treningowy. Oba wystartowały z bazy Chinju-Sacheon. Ok. 13:35 czasu lokalnego (04:35 UTC) samoloty zderzyły się w powietrzu. Do zderzenia doszło kilka minut po starcie. Na pokładzie każdego z samolotów znajdował się instruktor i uczeń.

Fragment wraku jednego z samolotów KT-1, które zderzyły się w powietrzu niedaleko bazy Chinju-Sacheon / Zdjęcie: Twitter

Do zderzenia doszło nad górzystym obszarem ok. 6 km od bazy. Według nieoficjalnych informacji, członkom załóg samolotów udało się katapultować. Żaden z nich jednak nie przeżył. Ofiary katastrofy to dwaj porucznicy – uczniowie i instruktorzy – cywilni pracownicy koreańskich wojsk lotniczych.

Na ziemi został zniszczony samochód zaparkowany przed domem na farmie. Trafił go fragment samolotu. Nikt nie został poszkodowany.

Rozbite samoloty to jednosilnikowe dolnopłaty KAI KT-1 Woongbi. Należały do Wojsk Lotniczych Republiki Korei. Jeden z nich miał rejestrację 02-033 (nr ser. 33).

KT-1 to pierwszy samolot tej klasy opracowany samodzielnie w Korei Południowej. Jest używany przez wojska lotnicze tego kraju od 2000.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.