Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australijski Greenbird rozwija mobilność powietrzną

Nowe technologie, Lotnictwo cywilne, Transport lotniczy, 03 kwietnia 2022

W Australii powstało konsorcjum Greenbird, które pracuje nad rozwojem zaawansowanej mobilności powietrznej (AAM, advanced air mobility). W jego skład wchodzi 9 podmiotów. Jako ostatni dołączył specjalista ds. ładowania elektrycznego Electro.Aero. Pozostali członkowie Greenbird to Brisbane Archerfield Airport, Griffith University, grupa infrastruktury naziemnej Skyports, operatorzy statków latających Nautilus Aviation i Aviator Group oraz specjaliści od planowania Aviation Projects. Członkiem konsorcjum jest też AMSL Aero. To startup, który stara się wprowadzić na rynek pierwszy australijski samolot eVTOL.

Wizja 5-miejscowego samolotu eVTOL Vertiia projektowanego przez AMSL Aero, członka konsorcjum Greenbird / Ilustracja: AMSL Aero

Konsorcjum Greenbird chce wykorzystać specyfikę Australii – państwa-kontynentu zróżnicowanego geograficznie i dość bogatego. To dobre środowisko do rozwoju regionalnej mobilności lotniczej. Zapewnienie sprawnej łączności między regionami może przyczynić się do rozwoju gospodarki i wyrównania szans lokalnych społeczności. Pierwsze rozwiązania praktyczne konsorcjum zamierza testować w stanie Queensland (jego stolica Brisbane ma być gospodarzem Igrzysk Olimpijskich 2032).

AMSL Aero projektuje 5-miejscowy samolot eVTOL Vertiia, który w wersji transportowej ma przewozić 500 kg ładunku. Pojazd ma być całkowicie elektryczny (z akumulatorami), ale w planach jest też wersja zasilana wodorem. To dwupłat z odchylanymi skrzydłami napędzany ośmioma silnikami ze śmigłami ciągnącymi. Na razie AMSL testuje w locie kilka modeli demonstracyjnych w mniejszej skali.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.