Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Australia zrezygnowała z MQ-9B

Transakcje, Przemysł lotniczy, Lotnictwo wojskowe, 03 kwietnia 2022

Australia zrezygnowała z Project Air 7003 – programu wzmocnienie zdolności wywiadowczych i obserwacyjnych (ISR) nad lądem i morzami. Oznacza to rezygnację z zakupu 12-16 bsl o dużej długotrwałości lotu General Atomics MQ-9B SkyGuardian za ok. 1,3 mld USD. O anulowaniu programu 1 kwietnia poinformował Komisję Spraw Zagranicznych, Obrony i Handlu Senatu Australii Matt Yannopoulos, zastępca sekretarza Departamentu Obrony (DoD).

Rozpoznawczo-bojowy bsl MQ-9B / Zdjęcie: GA-ASI

Project Air 7003 Phase 1 to część Integrated Investment Program (IIP). Planowano, że zamówione bsl znajdą się w wyposażeniu RAAF (Royal Australian Air Force) od połowy lat 2025. Dotąd na program, w ciągu blisko 10 lat, wydano około 10 mln AUD (ok. 7,4 mln USD), czyli stosunkowo niewiele.

Australijskie MQ-9B miały bazować w Edynburgu w Australii Południowej. Miały realizować nie tylko misje rozpoznawcze, ale i uderzeniowe dzięki uzbrojeniu m.in. w pociski Hellfire. W ramach planowanego kontraktu General Atomics proponował stworzenie międzynarodowego centrum usług w Adelajdzie. Analitycy szacują, że amerykańskie przedsiębiorstwo wydało w ciągu dekady na australijski projekt około 30 mln USD, których raczej nie odzyska.

Decyzja o zakupie przez Australię uzbrojonego bezzałogowca została podjęta w 2015, a ogłoszenie wyboru General Atomics nastąpiło w 2018. Od tego czasu przedsiębiorstwo współpracowało z RAAF nad dopracowaniem MQ-9B, w tym m.in. montażem odpowiedniego systemu łączności satelitarnej i uzbrojeniu w spełniające specjalne wymagania pociski. W ramach programu w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych Ameryki rozmieszczono pewną liczbę personelu RAAF, który zapoznawał się z realiami eksploatacji bsl General Atomics.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.