Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tejasy za MiGi-21

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 listopada 2009

Indie chcą zastąpić obecnie używane, przestarzałe myśliwce MiG-21 samolotami rodzimej produkcji Tejas LCA szybciej niż dotąd planowano. Wojska lotnicze zamówiły 20 kolejnych samolotów tego typu.

Producentem myśliwców Tejas jest państwowy koncern HAL (Hindustan Aeronautics Ltd.). W ramach nowego kontraktu ma on dostarczyć 18 samolotów jednomiejscowych i 2 dwumiejscowe, czyli wyposażenie pełnej eskadry. Obecnie trwa produkcja 20 myśliwców pierwszej partii. Nowo zamówione samoloty mają być od nich tańsze.

W myśliwce Tejas jako pierwsza ma zostać wyposażona eskadra No45, dotąd latająca na MiGach-21M. Bazuje ona w Sulur niedaleko Coimbatore. Drugiej eskadry dla Tejasów jeszcze nie wskazano.

Pierwotnie planowano zamówienie 20 zmodernizowanych myśliwców Tejas Mark II nie wcześniej niż w 2015-2016. Na wcześniejsze zamówienie wpłynęło szybsze niż przewidywano starzenie się floty samolotów MiG-21 i MiG-27. Do 2015 z indyjskich wojsk lotniczych zostanie wycofanych 120 tych pierwszych i 40 drugiego typu.

Indyjskie wojska lotnicze mają trudności z utrzymaniem wymaganej operacyjnie liczby eskadr. Plany przewidują, że zmniejszy się ona z 39,5 do 32. Tempo redukcji liczby używanych samolotów wskazuje jednak na to, że w 2015 pozostanie jedynie 29 eskadr. Zbyt mała jest bowiem produkcja licencyjnych Su-30MKI, a nowe myśliwce, wybrane w ramach przetargu na MRCA, nie pojawią się w linii przed końcem 2016.

Tejas LCA to lekki myśliwiec, którego prototyp został oblatany w 2001. Jego produkcję seryjną rozpoczęto w 2007. Planuje się, że wojska lotnicze Indii zamówią ok. 200 Tejasów jednomiejscowych i 20 dwumiejscowych, szkolno-bojowych. Samoloty napędzane są silnikami GE-404.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.