Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy lot C-17 dla Polski

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 24 listopada 2009

Wczoraj w nocy w 3 Bazie Lotniczej we Wrocławiu wylądował C-17 Globemaster III, z natowskiego Skrzydła Ciężkiego Lotnictwa Transportowego (HAW - NATO Heavy Airlift Wing). To pierwsza misja tej maszyny na rzecz Sił Zbrojnych RP.

C-17 Globemaster Block 17 na płycie lotniska we Wrocławiu

HAW, działające z węgierskiego lotniska wojskowego w Papa, jest odpowiedzialne za świadczenie usług transportowych dla 12 państw Sojuszu (oraz Szwecji i Finlandii), które wyłożyły środki na zakup 3 samolotów i organizację bazy. Każdy z krajów deleguje do skrzydła tylu żołnierzy i może korzystać z maszyn w takim wymiarze, ile wynosi jego udział procentowy w finansowaniu przedsięwzięcia (zobacz: Ostatni C-17 dla HAW).

Nasz kraj wysłał 6 żołnierzy i zapewnił sobie możliwość wykorzystania maszyn w docelowym wymiarze 150 h rocznie. W bieżącym roku nasz udział będzie jednak mniejszy, wyniesie 26 h, a w przyszłym - 110 h.

Dwaj z sześciu polskich żołnierzy, służący w HAW - st. sierż. sztab. Krzysztof Kwiecień i por. Waldemar Długosz - weszli w skład załogi Globemastera, który wykonał pierwszą, historyczną misję na rzecz polskich sił zbrojnych / Zdjęcia: mjr Bogusław Jędrych, SP RP

Transportowce z Pápa już rozpoczęły służbę. We wrześniu odbył się pierwszy lot do Afganistanu, na rzecz kontyngentu szwedzkiego.

Wczorajszy lot był pierwszym, realizowanym na potrzeby PKW Afganistan. W skład załogi weszło dwóch polskich żołnierzy: por. Waldemar Długosz - jako II pilot - oraz st. sierż. sztab. Krzysztof Kwiecień - loadmaster.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.