Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kapsuła Shenzhou-13 wróciła na Ziemię

Astronautyka, 16 kwietnia 2022

Dziś, 16 kwietnia 2022 o 9:56 (01:56 UTC), ok. 9 h po odłączeniu się od głównego modułu Tianhe chińskiej stacji kosmicznej, kapsuła Shenzhou-13 wróciła na Ziemię z 3 tajkonautami. Wylądowała na lądowisku Dongfeng w Autonomicznym Regionie Mongolii Wewnętrznej. Misja zakończyła się pełnym sukcesem.

Zhai Zhigang, Wang Yaping i Ye Guangfu przebywali na stacji kosmicznej przez 6 miesięcy. To rekord chińskiej kosmonautyki. Według zespołu medycznego, wszyscy tajkonauci są w dobrym zdrowiu.

Kapsuła Shenzhou-13 po wylądowaniu dzisiaj rano na lądowisku Dongfeng w Autonomicznym Regionie Mongolii Wewnętrznej / Zdjęcie via CCTV+

Podczas półrocznej misji na stacji kosmicznej załoga zweryfikowała kluczowe technologie jej budowy, w tym obsługę ramienia robota przeznaczonego do przemieszczania ciężkich ładunków. Załoga przeprowadziła dwa spacery kosmiczne. 7 listopada 2021 Wang została pierwszą chińską kobietą, która przeprowadziła taki spacer.

Członkowie załogi wygłosili również dwa wykłady naukowe na żywo ze stacji kosmicznej. Były one przeznaczone dla uczniów szkół różnych poziomów. Podczas nich przeprowadzali różne eksperymenty i odpowiadali na pytania uczniów obserwujących zajęcia z Ziemi.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.