Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy laserowego Iron Beam

Obrona powietrzna, Nowe technologie, 16 kwietnia 2022

Izraelskie Siły Obronne zaprezentowały efekty użycia laserowego systemu obrony powietrznej Iron Beam. Wytwarzana przez niego ukierunkowana wiązka energetyczna może zwalczać pociski rakietowe, granaty moździerzowe i bsl oraz inne cele poruszające się w powietrzu. System umieszczony jest na mobilnej przyczepie.

Izraelska stacja laserowa do zwalczania celów latających opracowana z udziałem Mapat i Rafaela / Zdjęcie: IDF

Izraelski gen. bryg. Yaniv Rotem powiedział, że testy przeprowadzono w trudnych dla systemu warunkach. Sam system jest łatwy w obsłudze, a jego użycie opłacalne ekonomicznie. Obserwujący prezentację premier Naftali Bennett powiedział, że jeden strzał kosztuje zaledwie 3,5 USD.

Efekt kilkusekundowego naświetlania promieniem lasera – płonące skrzydło bsl stanowiącego cel / Zdjęcie: IDF

System Iron Beam został opracowany z udziałem koncernów Mapat i Rafael. Nie ujawniono mocy użytego lasera, ale według wcześniejszych doniesień medialnych mieści się ona w zakresie 100-150 kW. Iron Beam ma stanowić tanie w użyciu uzupełnienie wielowarstwowej obrony powietrznej Izraela, opartej na efektorach kinetycznych, z Iron Dome na czele. Pociski do tego systemu kosztują po kilkadziesiąt tysięcy dolarów, więc ich użycie do zwalczania bardzo tanich pocisków i bezzałogowców stosowanych przez bojowników palestyńskich jest bardzo nieekonomiczne. Co więcej, ich produkcja jest ograniczona ze względów technologicznych i ekonomicznych. Tymczasem w czasie tylko jednego poważniejszego konfliktu z Palestyńczykami ze Strefy Gazy – ubiegłorocznej wojny 11-dniowej – Izraelczycy wystrzelili ponad 4 tysiące pocisków systemu Iron Dome.

Izrael jest jednym z niewielu państw dysponujących własną bronią laserową. Wśród pozostałych są USA i FR. Ta ostatnia używa prawdopodobnie swych lądowych systemów laserowych w wojnie na Ukrainie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.