Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zbliżenie wojskowe Rosji i Ekwadoru

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 24 listopada 2009

Pierwszym efektem nowej polityki gospodarczego i wojskowego zbliżenia Ekwadoru do Rosji - prowadzonej przez prezydenta Rafaela Vincente Correę - jest kontrakt Rosoboronoexportu na dostawę 2 śmigłowców wielozadaniowych Mi-17.

Mi-17 w służbie lotnictwa wojsk lądowych skonfliktowanego z Ekwadorem, sąsiedniego Peru

Dwa Mi-17 zostaną dostarczone Quito za równowartość 22 mln USD. Lotnictwo armii Ekwadoru użytkuje już 6 Mi-17, podarowanych lub też jak podają inne źródła - wypożyczonych przez prezydenta Wenezueli - Hugo Chaveza. Warto dodać, że Mi-17 są wypróbowanym w walce orężem Peru. Stoczyły one szereg starć zbrojnych z Ekwadorem (ostatni w 1995). Śmigłowce tego typu były zwalczane przez ekwadorską opl...

- Jest to nowy, wejściowy krok rosyjskiego przemysłu lotniczego i zbrojeniowego na tym dotychczas wykluczającym nasze oferty terenie - tak podsumował tę sprawę Jan Burłaj, rosyjski ambasador w stolicy Ekwadoru. Efektem październikowej wizyty prezydenta Correi w Moskwie i jego rozmów z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem ma być wieloletni program współpracy Rosji z Ekwadorem.

Moment przed zderzeniem z ziemią pierwszego zakupionego przez Ekwador indyjskiego śmigłowca Druv nad płytą portu lotniczego Mariscul Sucre de Quito i ten sam śmigłowiec tuż po ceremonii jego oficjalnego przyjęcia przez Ekwadorczyków

Zamówienie Mi-17 otworzyło strategiczną linię kredytową Moskwy dla Quito. Rosja zamierza dostarczać rządowi Correi technologie wydobycia i przerobu ropy naftowej, energetyki jądrowej, a także sprzedawać systemy uzbrojenia. W ostatniej fazie uzgodnień znajduje się specjalny fundusz zakupowy Ekwadoru w wysokości 200 mln USD, który ma zostać wykorzystany na zamówienia zbrojeniowe realizowane za pośrednictwem Rosoboronoexportu. Quito zamierza także zamówić w Rosji dwie elektrownie wodne o mocy 200 i 400 MW.

Ekwador kontynuuje wieloletni plan modernizacji sił zbrojnych, czego efektem było podniesienie wydatków obronnych tego 13-milionowego kraju do pułapu 1,692 mld USD w 2009.

Ciekawostką jest to, iż w momencie finalizowania kontraktu śmigłowcowego z Rosją podczas lotu demonstracyjnego nad lotniskiem Mariscul Sucre de Quito rozbił się jeden z pierwszych siedmiu, świeżo dostarczonych z Indii śmigłowców wielozadaniowych Druhv. Dwójka pilotów odniosła ciężkie obrażenia. Dowódca lotnictwa wojsk lądowych Ekwadoru - gen. Rodrigo Bohavguez nie wykluczył nawet zwrócenie Indiom zakupionych już maszyn.

Zdjęcia: via Santiago Rivas


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.