Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tesla Y zderzyła się Vision Jet

Wypadki, Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, Imprezy branżowe, 23 kwietnia 2022

Na portalu Reddit został opublikowany anonimowy film pokazujący niecodzienne wydarzenie. Pokazuje on, jak podczas imprezy zorganizowanej przez przedsiębiorstwo Cirrus w Felt's Field w pobliżu Spokane w stanie Waszyngton poruszający się w trybie autonomicznym samochód Tesla Model Y uderza w ogon samolotu Vision Jet SF50. Samochód obraca samolot o kilkadziesiąt stopni.

Chwila, w której samochód Tesla Model Y uderza w samolot Cirrus Vision Jet SF50 i zaczyna go obracać / Zdjęcie: Reddit – autor nieznany

Według autora nagrania samochód poruszał się w trybie Przywołanie. Tesla Model Y jedzie w nim z miejsca postoju do użytkownika. W czasie jazdy powinien samodzielnie omijać wszelkie przeszkody. Tymczasem okazało się, że czujniki Modelu Y i ich oprogramowanie nie potrafią wykryć obiektów znajdujących się nad ziemią, takich jak ogon samolotu. Nie potrafiły też zatrzymać samochodu po zderzeniu.

Zasady i przepisy dotyczące jazdy po lotnisku Felt's Field są dostępne w Internecie. Operatorzy komercyjni muszą posiadać polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej w wysokości 1 mln USD, a najemcy hangaru muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w wysokości 300 tys. USD. Tymczasem samolot pierwszej generacji Cirrus Vision Jet SF50 jest wyceniany na co najmniej  2 mln USD. Sądząc po nagraniu, uszkodzenia samolotu nie będą jednak duże, a ich wartość zmieści się w zakresie wymaganych ubezpieczeń.

Według strony internetowej Felt's Field, Cirrus ma tam centrum serwisowe. Prowadzi też programy szkoleniowe.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.