Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

KARAOK – turecki odpowiednik Javelina

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Wojska specjalne, 23 kwietnia 2022

Według doniesień serwisuSavunmaSanayiST w tym roku do Türk Silahlı Kuvvetleri (sił zbrojnych Turcji) trafią pierwsze ppk KARAOK. Uzbrojenie tego typu, koncepcyjnie zbliżone do amerykańskiego Javelina, zostało opracowane siłami lokalnego przemysłu obronnego z wiodącą rolą Roketsan.

KARAOK może być odpalany przez operatora, bez użycia trójnogu / Ilustracja: Roketsan

Oznacza to, że nie udało się spełnić wcześniejszych zapowiedzi o przekazaniu wojsku pierwszych ppk do końca 2021. Przewiduje się, że KARAOK pozwoli zaspokoić potrzeby całych sił zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem wojsk specjalnych.

KARAOK to 4. nowoczesny ppk opracowany przez turecki przemysł po cięższych ppk OMTAS, UMTAS i L-UMTAS. Wzorem Javelina ma być możliwe odpalanie go z ramienia bez użycia trójnogu. Pocisk z wyrzutnią ma masę 16 kg i zasięg 2,5 km. Naprowadzany jest w podczerwieni w trybie wystrzel i zapomnij. Może atakować cele bezpośrednio lub trafieniem z góry (tryb top attack). KARAOK ma 125 mm średnicy i jest wyposażony w tandemową głowicę kumulacyjną o nieujawnionej do tej pory przebijalności (KaraOK trafi do służby, 2021-05-31).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.