Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

UR-77 przeciwko wojskom ukraińskim

Konflikty zbrojne, Wojska lądowe, 24 kwietnia 2022

Rosjanie opublikowali nagranie pokazujące atak na umocnione pozycje jednostek ukraińskich z użyciem systemu rozminowania z ładunkami wydłużonymi UR-77. Na nagraniu widać wystrzelenie ładunków na odległość kilkuset metrów. Po minucie i 40 sekundach następuje potężny wybuch. Być może był to nie tylko wybuch ładunków systemu, ale i amunicji zgromadzonej przez Ukraińców.

Wystrzelony przez Rosjan ładunek wydłużony systemu UR-77 leci nad pozycje sił ukraińskich / Zdjęcie: TwitterPo minucie i 40 sekundach nastąpił potężny wybuch ładunków na długości stu metrów / Zdjęcie: Twitter

Systemy rozminowania z ładunkami wydłużonymi UR-77 Mietieorit są używane do rozminowywania pasów przejść, którymi mogą później poruszać się własne wojska. Wybuch ładunków o długości blisko 100 m powoduje detonacje zapalników min. System można jednak wykorzystać także przeciwko jednostkom przeciwnika. Tak podobne systemy były używane m.in. w czasie walk w Syrii.

System UR-77 powstał na bazie podwozia haubicy 2S1 Goździk. Nieoficjalnie jest nazywany Wąż Gorynycz. W walkach na wschodzie Ukrainy Rosjanie do ataków na pozycje przeciwnika używają nie tylko systemów UR-77, ale i przenośne systemy UR-83.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.