Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Leasing samolotów finansowany w 100%

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 26 kwietnia 2022

Rząd FR podjął decyzję o finansowaniu w 100% programów leasingowych w lotnictwie cywilnym. Środki będą przekazywane za pośrednictwem Funduszu Opieki Społecznej. O decyzji poinformował minister przemysłu i handlu Denis Manturow w czasie wystawy Innoprom w Taszkiencie.

Rostiech planuje, że produkcja samolotów SSJ 100 bez części importowanych będzie możliwa już w 2024 / Zdjęcie: Rostiech

Według Manturowa, jeszcze w lipcu 2021 planowano finansowanie leasingu przez FNB (Narodowy Fundusz Majątkowy) i źródła pozabudżetowe w stosunku 60/40. Nieco później zdecydowano o przeznaczeniu dodatkowych środków korporacji Rostiech na ukończenie prac badawczo-rozwojowych, rozszerzenie produkcji samolotów MS-21, zakończenie programu substytucji importu dla SSJ 100 i MS-21 oraz zrekompensowanie oprocentowania kredytów na raty leasingowe.

Manturow ocenił, że w bieżącym roku nie będzie problemów z częściami do produkcji i serwisowania samolotów SSJ 100. Tym bardziej, że większość przedsiębiorstw eksploatujących i serwisujących Super Jety zintegrowała się z ogólnym systemem obsługi posprzedażnej i systemem napraw tworzonym od 2011. Sytuacja w kolejnych latach zależeć będzie od postępów programu substytucji importu. Dodatkowe kłopoty przyniosły sankcje nałożone na FR w ostatnich tygodniach przez USA i ich sojuszników w odpowiedzi na atak na Ukrainę.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.