Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

OMPO Holding kupił Aircraft Industries

Transakcje, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 28 kwietnia 2022

Czeska Grupa inwestycyjno-handlowa Omnipol poinformowała, że 21 kwietnia 2022 kupiła od rosyjskiego właściciela – UGMK (Uralska kompania wydobywczo-metalurgiczna) przedsiębiorstwo Aircraft Industries. Wcześniej, od listopada 2021 Grupa Omnipol współpracowała z Aircraft Industries. Umowa o Strategicznej Współpracy na Rynkach Zagranicznych została podpisana na międzynarodowej wystawie w Dubaju.

Kadr z prezentacji 3D samolotu L 410 NG / Ilustracja: Aircraft Industries

100% udziałów Aircraft Industries zostało nabytych na rzecz OMPO Holding. Aircraft Industries produkuje samoloty turbośmigłowe L 410 i L 410 NG, pierwotnie zaprojektowane w Czechach. Samoloty tego typu są certyfikowane do eksploatacji w Federacji Rosyjskiej, krajach WNP, Unii Europejskiej i w większości państw świata. Obecnie samoloty L 410 różnych odmian są eksploatowane na Słowacji, w Bułgarii, Estonii, Algierii, Gujanie Francuskiej, Kazachstanie, Dżibuti i Nepalu.

UGMK kupiła 51% udziałów w Aircraft Industries (dawna LET) w czerwcu 2008. W 2013 kompania wykupiła pozostałe 49% udziałów przedsiębiorstwa. Obecna sprzedaż udziałów Grupie Omnipol jest odpowiedzią na sankcje wdrożone przeciw FR przez USA i ich sojuszników, które uniemożliwiła sprzedaż produktów Aircraft Industries do wielu państw świata.

Transakcja sprzedaży 100% udziałów Aircraft Industries stała się możliwa po wprowadzeniu przez Komisję Europejską zmian do rozporządzenia nr 2022/580 z 8 kwietnia 2022, zezwalającego na tymczasowe uwolnienie środków rosyjskich spółek, wobec których nałożono sankcje. Zgodnie z poprawkami rosyjscy przedsiębiorcy i przedsiębiorstwa mogą sprzedawać prawa własności podmiotom zarejestrowanym w Unii Europejskiej do 9 października 2022.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.