Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Royal Navy rozważa wycofanie HMS Talent

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 02 maja 2022

Według nieoficjalnych informacji Royal Navy przygotowuje do wycofania z linii wielozadaniowy atomowy okręt podwodny HMS Talent (S92) typu Trafalgar. Jeśli zapadnie w tej sprawie oficjalna decyzja, brytyjska marynarka wojenna przez pewien czas będzie miała do dyspozycji jedynie 5 okrętów klasy SSN.

Mimo formalnego pozostawania w linii, HMS Talent nie wyszedł z portu od lutego 2021 / Zdjęcie: US Navy

Ministerstwo obrony odmówiło komentarza w tej sprawie zasłaniając się tajemnicą obejmującą wszystkie kwestie związane z dostępnością atomowych okrętów podwodnych. Wycofanie tego okrętu było planowane na 2021, ale w marcu zeszłego roku wydłużono okres jego służby do czasu przejęcia jego zadań przez nowy okręt podwodny typu Astute. Mimo formalnego pozostawania w linii, HMS Talent nie wyszedł z portu od lutego 2021, prawdopodobnie z powodu wysokich kosztów przygotowania starego (32 lata) okrętu do wyjścia w morze.

W tej chwili Royal Navy dysponuje 7 OP klasy SSN: 4 typu Astute – HMS Astute (S119), HMS Ambush (S120), HMS Artful (S121) i HMS Audacious (S122) – i 2 typu Trafalgar – HMS Talent, HMS Triumph (S93). Spośród nich w linii jest 6 jednostek, ponieważ HMS Triumph przechodzi w stoczni remont mający pozwolić na utrzymanie go w służbie do 2025.

W fazie prób jest pięty budowany okręt typu Astute – HMS Anson. Jego wejście do służby powinno odbyć się najpóźniej do 2025, chociaż spodziewane jest szybciej. Właśnie od wejścia do służby HMS Anson miało być uzależnione wycofanie HMS Talent. Łącznie do końca 2026 brytyjska marynarka wojenna powinna otrzymać wszystkie z 7 zamówionych okrętów tego typu (Pierwsze zanurzenie HMS Anson, 2022-02-14, Blisko kolizji brytyjskiego OP, 2019-01-22).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.