Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ćwiczenie z użyciem kompleksu ZOP Otwiet

Marynarka wojenna, Ćwiczenia, Przemysł zbrojeniowy, 06 maja 2022

Operująca na Morzu Japońskim rosyjska korweta Griemjaszczij przeprowadziła ćwiczenie z użyciem nowego kompleksu ZOP Otwiet (Odpowiedź). Głowica bojowa systemu trafiła w cel imitujący okręt podwodny. W ćwiczeniu brało udział 15 jednostek Floty Oceanu Spokojnego WMF FR, które m.in. zabezpieczały jego obszar.

Pocisk kompleksu Otwiet startuje z pokładu korwety Griemjaszczij / Zdjęcie: MO FR

Kompleks ZOP Otwiet zbudowany jest na bazie pocisku samosterującego 91R1. W jego przedniej części znajduje się mała torpeda z układem samonaprowadzającym. Pocisk dostarcza ją w rejon, gdzie wykryto okręt podwodny. Tam torpeda opada do wody na spadochronie. Zasięg kompleksu wynosi 40 km, ale trwają prace nad jego zwiększeniem. Otwiet może razić cele na głębokości do 800 m.

Kompleks ZOP Otwiet został opracowany przez koncern Gidropribor. Jego testy były prowadzone od 2019. Otwiet został oficjalnie wprowadzony do uzbrojenia WMF FR pod koniec 2021. Dostawy seryjnych kompleksów trwały już jednak od kilku miesięcy. Pociski kompleksu Otwiet są wystrzeliwania z uniwersalnych wyrzutni 3S14, z których startują także pociski Kalibr, Oniks i hiperdźwiękowe Cirkon.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.