Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tianzhou-4 poleciał do stacji kosmicznej

Astronautyka, Strategia i polityka, 10 maja 2022

Chiński towarowy statek kosmiczny Tianzhou-4 z zaopatrzeniem i sprzętem na pokładzie poleciał w kierunku chińskiej stacji orbitalnej Tianhe (Harmonia Niebios). Wystartował dziś, 10 maja o 1:56:37 czasu pekińskiego (9 maja 2022, 17:56:37 UTC) na pokładzie rakiety nośnej CZ-7 z ośrodka kosmicznego Wenchang na wyspie Hainan na Morzu Południowochińskim. Ok. 8:56 zadokował do stacji.

Chińska rakieta nośna CZ-7 startuje z towarowym statkiem kosmicznym Tianzhou-4 z ośrodka kosmicznego Wenchang na wyspie Hainan / Zdjęcie: CMSA

Tianzhou-4 dostarczył na stację paliwo, zaopatrzenie, platformy do eksperymentów itp. Ich całkowita masa wyniosła około 6,8 tys. kg. Głównym ładunkiem był sprzęt potrzebny do uruchomienia dwóch modułów laboratoryjnych Wentian i Mentian, które wkrótce mają zostać połączone ze stacją.

Obecnej na stacji nie ma załogi. Trzej taikonauci z poprzedniej misji – Shenzhou 13, opuścili Tianhe w kwietniu po 6 miesiącach spędzonych na stacji. Kolejna załoga, która ma również spędzić na stacji 6 miesięcy, ma przybyć na nią na pokładzie Shenzhou-14 w czerwcu 2022.

W br. na chińską stację ma polecieć jeszcze jeden statek towarowy. Misja Tianzhou-5 jest planowana na koniec 2022. Wtedy też ma zostać zakończona budowa Tianhe w podstawowej wersji. Stacja, operująca na wysokości ok. 400 km, będzie wówczas ważyć ok. 90 ton. Będzie pięć razy mniejsza od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pomieści 3 członków załogi na stałe (do 6 podczas zmiany załogi). Jej żywotność zaplanowano na około 10 lat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.