Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wodowanie fregaty dla Indii

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 28 listopada 2009

Wczoraj w kaliningradzkiej stoczni Jantar zwodowano wielozadaniową fregatę proj. 1135.6 Teg przeznaczoną dla marynarki wojennej Indii.

Zdjęcie: Kaliningrad.ru

To pierwsza z trzech tego typu fregat budowanych na zamówienie Indii przez stocznię Jantar. Jej budowa jest ukończona w 60% - na pokładzie znalazła się już część wyposażenia i uzbrojenia. Wykańczanie okrętu będzie odbywać się na wodzie.

Uroczystość odbyła się z uwzględnieniem rytuałów indyjskich. Attache Indii w Rosji odczytał modlitwę w sanskrycie, a indyjska matka chrzestna okrętu, konsul generalny Indii w St. Petersburgu, ozdobiła nos fregaty girlandą i rozbiła o burtę kokos. W tym samym czasie rosyjska matka chrzestna, pracownica stoczni Jantar, rozbiła - zgodnie z europejska tradycją - butelkę szampana. W czasie spuszczania okrętu na wodę odegrano hymny Rosji i Indii.

Kolejne dwie fregaty - Tarkash (kołczan) i Trikan (łuk), pozostają jeszcze w suchych dokach. Fregata Teg (szabla) jest budowana od czerwca 2007. Jej przekazanie Indiom jest planowane na połowę 2011. Druga z zamówionych fregat ma zostać przekazana flocie indyjskiej pod koniec 2011, a trzecia w 2012.

Pierwsze trzy fregaty proj. 1135.6, zbudowane w latach 2003-2004 w St. Petersburgu, służą z powodzeniem w marynarce indyjskiej. Nowe fregaty mają zmodernizowane wyposażenie i uzbrojenie. Indie mają za nie zapłacić 1,6 mld USD (Gorszkow przed wodowaniem). Kontrakt pozwolił stoczni Jantar - największemu przedsiębiorstwu w Obwodzie Kaliningradzkim - zwiększyć w ciągu roku zatrudnienie z 1200 do 5000 pracowników, a także znaczne unowocześnienie i opracowanie wieloletniego planu modernizacji przewidującego wydanie na ten cel ponad 20 mld rubli.

Podstawowe uzbrojenie okrętów proj. 1135.6 będą stanowić nowe, naddźwiękowe pociski rakietowe BrahMos (BrahMosy za 2 mld USD?) i kompleks rakietowy Club-M w specjalnej wersji eksportowej. Uzupełnia je armata A-190E kal. 100 mm o szybkostrzelności 80 strz./min. i zasięgu 20 km z systemem kierowania ogniem 5P-10E Puma, a także przeciwlotniczy kompleks rakietowy Sztil-M, kompleks rakietowo-artyleryjski Kasztan, 8 przenośnych zestawów przeciwlotniczych Igła oraz 2 podwójne aparaty torpedowe DTA-53-11356. Całością działań bojowych steruje system Triebowanie-M. Na pokładzie każdej z fregat o wyporności 4 tys. ton i długości 125 m znajdzie się miejsce dla śmigłowca Ka-28 lub Ka-31. Głównym przeznaczeniem okrętów poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych i nawodnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.