Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BrahMosy za 2 mld USD?

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 sierpnia 2008

Według rosyjskiej agencji Interfax, Indie podpisały umowę o dostawach naddźwiękowych pocisków samosterujących BrahMos o wartości ok. 2 mld USD.

BrahMos przenosi głowicę o masie ok. 200 kg (w wersji lotniczej 300 kg) na odległość do 290 km (dane oficjalne mogą wynikać z porozumień rozbrojeniowych – nie ma pewności, czy zasięg ten przekracza objęty restrykcjami dystans 300 km), z prędkością do Ma2,8, co czyni go obiektem trudnym do zniszczenia, mimo sporej wielkości (długość 8,6 m) i masy (3 t)

Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji, Indie zamówiły pociski w rosyjsko-indyjskiej spółce BrahMos Aerospace Private (nazwa pochodzi od skrótów nazw rzek Brahmaputry i Moskwy), założonej przez indyjską agencję DRDO i OAO Maszinostrojenia (OKB-52), która od 1998 rozwija naddźwiękowy pocisk samosterujący, oparty o technologie zastosowane w sowieckim/rosyjskim systemie Jachont (P-800 Oniks).

Obecnie pociski BrahMos znajdują się już w uzbrojeniu indyjskich wojsk lądowych i marynarki wojennej. Trwają prace wdrożeniowe, dotyczące zintegrowania pocisku z samolotami Su-30MKI oraz okrętami podwodnymi. Na razie jednak nie zakupiono dużych partii tej broni.

Gdyby podana przez media informacja była prawdziwa, oznaczałoby to złożenie zamówienia nawet na ok. 800-900 pocisków – cena jednego egz. szacowana jest na 2,3 mln USD. Stanowiłoby więc to w zasadzie wypełnienie zapotrzebowania indyjskich sił zbrojnych, które szacowane jest na ok. tysiąc pocisków. Zapotrzebowanie innych państw, w tym m.in. Malezji, ZEA, Chile, Kuwejtu i RPA, szacowane jest nawet na 2 tys. egz. (zobacz: Indie planują sprzedaż BrahMosów Malezji).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.