Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Na modernizację: więcej ale mniej

Strategia i polityka, 23 listopada 2007

Kilka dni temu minister ON Bogdan Klich poinformował po spotkaniach w Brukseli, iż projekt budżetu Obrony Narodowej na 2008 zakłada zmniejszenie funduszy na modernizację polskich sił zbrojnych. W rzeczywistości zmaleje jedynie udział wydatków modernizacyjnych w budżecie MON.

Według ministra Klicha tak trudnej sytuacji w finansach resortu nie było od ośmiu lat. Oświadczenie zelektryzowało obserwatorów, szczególnie iż wcześniejsze zapowiedzi i dostępne tabele budżetowe nie zapowiadały tak minorowych informacji.

Informacja jest zgodna z prawdą, ale istnieją także inne środki, które mogą wspierać modernizację i nie dopuszczać do dalszej degradacji wyposażenia już posiadanego, a w szczególności intensywnie eksploatowanego w misjach w Iraku i Afganistanie. A wkrótce także w Czadzie.

W projekcie budżetu obrony narodowej na 2008 na wydatki związane z modernizacją techniczną zaplanowano kwotę w wysokości 4,759 mld PLN. Oznacza to w stosunku do 2007 wzrost o 7,3% czyli 325 mln PLN (z poziomu 4,444 mld PLN). Tymczasem łączne wydatki majątkowe - obejmujące wydatki majątkowe na modernizację techniczną i nakłady na inwestycje budowlane - zaplanowano w kwocie 5,032 mld PLN. Oznacza to wzrost w stosunku do 2007 o 304 mln PLN czyli o 6,4% (z poziomu 4,728 mld PLN). Zmniejszy się jednak udział procentowy wydatków majątkowych w budżecie MON, z 23% do 21,6%. Wartości te nie obejmują programu samolotowego.

Spadek ten wynika z faktu, iż w 2008 zaplanowano zwiększone nakłady na poprawę sytuacji materialnej pracowników zatrudnionych w resorcie obrony, podniesienie poziomu uposażeń żołnierzy zasadniczej służby wojskowej i żołnierzy zawodowych. Fakt wprowadzenia przez Radę Ministrów znacząco wyższych wskaźników dla funkcjonariuszy innych służb mundurowych (BOR, Państwowa Straż Pożarna, Policja, Straż Graniczna) spowodował podwyższenie przez Prezydenta RP wskaźnika wielokrotności kwoty bazowej dla żołnierzy zawodowych, w celu wprowadzenia motywacyjnego systemu uposażeń i poprawy atrakcyjności służby wojskowej.

Na formalny spadek wpływ ma także konieczność zwiększenia tzw. modernizacyjnych wydatków bieżących, obejmujących remonty uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz zakupy amunicji i materiałów wybuchowych. W pierwszym rzędzie wynika to ze skali aktywności Sił Zbrojnych RP w misjach poza granicami kraju i konieczności odtworzenia zapasów środków bojowych i amunicji oraz zabezpieczenie środków na remonty uzbrojenia i sprzętu wojskowego podlegającego rotacji z misji. O konieczności radykalnego zwiększenia tych środków wielokrotnie mówili już wiele miesięcy temu polscy dowódcy, odpowiedzialni za utrzymanie gotowości bojowej Sił Zbrojnych, w tym m.in. gen. broni Waldemar Skrzypczak.

Na modernizacyjne wydatki bieżące zaplanowano kwotę 957,7 mln PLN. Oznacza to wzrost w porównaniu do 2007 o 67,8% (z poziomu 570,8 mln PLN).

W informacji przekazanej RAPORT-wto podkreślono, iż w projekcie budżetu MON przesłanym do Ministerstwa Finansów [przez rząd premiera Tuska] nie dokonywano żadnych zmian w zakresie wydatków na modernizację techniczną.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.