Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ka-52 na pokładzie Mistrala

Marynarka wojenna, 01 grudnia 2009

W czasie ubiegłotygodniowej wizyty w Petersburgu francuskiego okrętu desantowego Mistral, na jego pokładzie lądowały rosyjskie śmigłowce, w tym uderzeniowy Ka-52.

Jeden z kilku dostarczonych wojsku Ka-52. Śmigłowców tego typu - stanowiących rozwiniecie jednomiejscowych Ka-50 - ma powstać do końca 2012 nawet 30 egz. Na razie jednak żadna z wyprodukowanych do tej pory maszyn nie osiągnęła gotowości bojowej / Zdjęcie: Marine Nationale

Wielozadaniowy okręt desantowy znalazł się w orbicie zainteresowania rosyjskiej marynarki wojennej w ubiegłym roku. Od kilku miesięcy trwają zaawansowane negocjacje na temat zakupu jednej jednostki tego typu i produkcji licencyjnej 4 następnych w rosyjskich stoczniach. Nie posiadają bowiem one doświadczeń ani technologii, niezbędnych do budowy tego typu okrętów.

Wizyta Mistrala w Sankt Petersburgu (zobacz: Mistral zawinął do St. Petersburga), była elementem procesu negocjacyjnego. Okręt odwiedzili wysocy rangą przedstawiciele rosyjskich sił zbrojnych oraz przemysłu. 27 listopada na okręcie lądowały również różne śmigłowce lotnictwa rosyjskiej floty.

Były to pokładowy Ka-27 i jego uzbrojona wersja Ka-29, które wykonały w ciągu godziny kilkanaście próbnych lądowań i startów. Taki sam manewr przeprowadził również uderzeniowy Ka-52, który - dodatkowo - symulował pobieranie paliwa z pokładowej instalacji okrętu.

Ewentualna transakcja nie jest jeszcze przesądzona. Wielu sojuszników Francji, a szczególnie państwa bałtyckie, obawiają się przekazania Rosjanom nowoczesnych technologii. Kwestia ta jest zresztą najbardziej kontrowersyjnym tematem rozmów. Według dotychczasowych informacji, możliwym jest jednak sprzedanie okrętu bez podstawowych systemów dowodzenia i uzbrojenia. Te ostatnie może wyprodukować rosyjski przemysł.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.